Кралев ли ще реши проблема с базите на ЦСКА?

Едва заклел се като министър на спорта, Красен Кралев подхвана темата за базите на ЦСКА. Определи проблема като морален и обеща да събере екип, който да даде становище в началото на следващата година.

Според Кралев, връщането на базите като процес е твърде уклончиво понятие, защото клубовете са търговски дружества и могат да фалират. Това безспорно е така, но нима важи само за ЦСКА?

Спекулациите за фалит на Левски (просто пример) не спират, но централната трибуна на стадион "Георги Аспарухов" се строи, а инфраструктурата около съоръжението претърпя сериозно подобрение през последните години. Един пирон да се забие, както казват старите хора, той си остава.

Затова двете неща - финансовото състояние на клуба и стопанисването на базата - изобщо не са толкова свързани, колкото се опитва да изкара новият министър.

Коя банка би приела като гаранция полусрутения "Българска армия", ако Александър Томов, да речем, реши да го заложи? Или пък базата в Панчарево, за която трябва да извикат археолози, които да установят, че някога на това място са се подготвяли спортисти?

Проблемът не е, че базата на ЦСКА може да бъде заложена или да попадне в неправилните ръце. Проблемът е, че ЦСКА като клуб плаща за неща, за които другите не плащат. И остава натрапчивото впечатление, че държавата не иска да открие решението му.

Съдействие за намирането на инвеститор за тотално реновиране на "Армията" или дори строителството на напълно нов стадион би било катализатор за разрешаване на патовата ситуация.

Модерен стадион в Борисовата градина би променил статуквото.

От едната страна ще е министерството, което може да договаря срокове и условия за ползването на нещо, за което действително си заслужава да бъде плащано, а от другата ще е клубът, който ще има перспективи за увеличаване на приходите посредством финансовите опции, които предлага едно ново спортно съоръжение.

Затова министър Кралев и екипът, който ще се занимава с "армейските" бази, трябва да насочат усилията си в съвсем друга насока, защото много преди тях се упражняваха по темата, а резултатът се вижда какъв е.

Новините

Най-четените