Трансферът на Раис М'Боли е първият голям за български клуб през трансферния прозорец - този на Ивелин Попов не се брои, тъй като той бе взет под наем още през лятото, а купуването му бе въпрос на клауза и представяне.
Големият печеливш от продажбата на вратаря е ясен - Славия и Венцеслав Стефанов. Алжирският национал дойде без пари, а бе продаден за 800 000 долара (612 000 евро).
Да кажем, че първата година е взимал по 5000 евро на месец - с премиите и процентът за мениджъра да се събира обща сума 100 000 евро.
За втория сезон Славия разходи почти няма - по-голямата част от тях се поемат от ЦСКА, но все пак добавяме 12 хиляди евро за всеки случай. От друга страна обаче белите имат приходи от ФИФА от близо 70 000 долара (53 000 евро) - по $ 1600 на ден за престоя на М'Боли в различни лагери преди и по време на турнира в РЮА.
В графата приходи влиза и сумата платена от ЦСКА за взимането под наем на стража. Знаейки трансферните способности на шефовете на червените и тези на чичо Венци (и в преносен и в пряк смисъл - бая хляб има да изядат перничаните), е ясно кой е напред по договора. Да кажем с още 50 000 евро. Тоест от юни 2009 до декември 2010 г. Славия е на печалба от 600 000 евро.
И всичко това от вратар, неуспял да впечатли във втора дивизия на Япония. Шапки долу!
Но ако белите са осезаемо напред с материала, то балансът на ЦСКА далеч не е толкова позитивен. В пасивите влизат споменатите вече 50 000 евро за наема на М'Боли. Освен това още четири месеца заплата или 20 000 евро. Плюс апартамент, автомобил и телефон. Или общо около 80 000 евро разход за въпросните четири месеца.
А срещу какво - пет от любимите на автора на тези редове „достойни загуби" и една победа в Лига Европа. Скромно, при положение, че именно заради евротурнирите бе взет М'Боли. Помогна човекът, с каквото можа, но червените влязоха без него в групите, тоест алжирецът е допринесъл максимум с 10 000 евро (приходите от така усилено прокламирания успех във Виена са 140 000 евро, но ги делим на 14 - колкото футболисти използва Милен Радуканов).
И да - може би с още 5000 евро от билети за мачовете в София. Събрани от хора, които заради него са вярвали, че ЦСКА ще се добере до нещо повече от минимална загуба (пък той им се отблагодари с финта срещу Бешикташ).
Имам сериозно подозрения обаче, че в контракта между Славия и ЦСКА е имало клауза, която да гласи, че ако М'Боли бъде продаден още през декември, червените ще си получат обратно половината сума от платения наем. Както и ме съмнява в договора да е имало опция за по-ниска цена при купуване или примерно, че ако някой ден вратарят реши да се върне в България, 31-кратния шампион ще е първа опция.
Иначе в А група с него ЦСКА записа пет победи и четири равенства. И да, той имаше някои добри моменти. Обаче сухият факт е, че червените са на 11 точки от лидера, тоест титлата е илюзия. А за второто или третото място Здравко Чавдаров и Иван Караджов също вършат работа. Но поне можеха да поразцъкат из Европа, току виж някой ги харесал тях, а не пазилият в синьо-черно М'Боли.
И така - от 80 000 евро вадим 15 000 и излиза, че от цялата сделка отборът на ТИТАН АС е изгубил 65 000 евро.
Ще кажете, стойността на един трансфер не се изразява само в приходи и разходи. Така е. Но дори и спортно технически ЦСКА не е кой знае колко на печалба. Да припомним - М'Боли не пази срещу Славия и белите спечелиха срещу червените за първи път от години насам.
Всъщност, без да извади нито лев и Левски е на печалба. Вратарят не игра във вечното дерби и Гарра Дембеле прониза Караджов, а Стефано Кунчев сбърка за първия гол на сините в най-старото столично дерби. Ето четири точки.
И още по-унизително за армейците - дори и Калиакра е по-напред по параграфа М'Боли от червените - алжирецът пази при победата на новака на „Овча Купел" в първия кръг с 1:0, а след това бе зрител отблизо при 0:0 между ЦСКА и сините на Тони Здравков на „Васил Левски".
Така че и финансово, и спортно технически резултатът за гранда е по-скоро отрицателен. А за съжаление на червените фенове този пример не е изключение в трансферната политика на ЦСКА.