Добре дошли в света на ЦСКА 1948

Новият план на Гриша Ганчев за стабилизиране на отбора му ЦСКА-София бе оповестен още в събота. По заповед на боса преди всеки мач до края на сезона ще има двудневни наказателни лагери за футболистите на румънския треньор Едуард Йорданеску.

Така ще бъде, докато играчите най-накрая не почнат да побеждават по-редовно в първенството на Първа професионална лига. Решението влезе в сила преди мача с Верея, който обаче завърши 1:1. Йорданеску си подаде оставката, а състезателите бяха санкционирани с нощна тренировка. Всичко се прие като нормално за човек с твърда ръка като Гришата, който се е провъзгласил за спасител на „Армията”.

Ден по-рано, на около 15 километра северозападно от „Армията”, в един от най-забутаните квартали на София другият отбор на име ЦСКА излезе на терена на „Обеля парк”. Така на шега наричат стадиончето, завряно между центъра на столичното предградие и жп-линията за Банкя. Футболистите пристигнаха натоварени на няколко автомобила, двама от тях довтасаха с такси. От електричката пък се изсипа тайфа фенове, пропътували само срещу левче разстоянието между Централна гара и спирката в Обеля.

Добре дошли в аматьорския свят на ЦСКА 1948, клубът отцепник, чиито членове и привърженици са бивши фенове от „Армията”, отказващи да подкрепят Гриша Ганчевия ЦСКА-София.

В събота новият отбор изигра последния си мач за есенния сезон, а победата над Торнадо (село Безден) в турнира за Купата на аматьорската лига бе изкована пред повече от 300 смели почитатели.

Това дори е повече, отколкото се събират на някои отбори в елитната Първа професионална лига. На входа неколцина зрители пиеха бира, едно момиче с кутия събираше дарения, а двама души от управата продаваха билети от по пет лева бройката.

Толкова струват и за мачовете на ЦСКА-София в уж елитната футболна група на България, след като Гриша Ганчев намали цените миналата седмица.

„Ганчев разруши всичко, като ликвидира истинския ЦСКА. Допреди няколко месеца това беше най-успешният отбор на България, а сега е просто Литекс (Ловеч). А ЦСКА 1948 напомня за футбола от времето, когато сме спечелили първата си шампионска титла”, казва запалянко с абонаментна карта в джоба и червено-бял шал на врата, популярен сред останалите като Геле Фена.

Именно през 1948 г. е основан „Септември при ЦДВ” – предтечата на ЦСКА, триумфирал още същата година с шампионската титла след големия мач срещу Левски на стадион „Юнак” и знаменития гол на капитана Нако Чакмаков.

Когато това лято Гриша Ганчев закри затъналия в многомилионни дългове ЦСКА и премести фирмения си отбор Литекс в София, много привърженици отказаха да припознаят това като техния армейски отбор.

На терена в Обеля сега ЦСКА 1948 вкара три гола, не допусна нито един, а в хода на мача бяха извършени куп смени. Не мина и без разправии, след като 39-годишният тартор на съперниците от село Безден и бивш професионалист от столичния Локомотив Калоян Караджинов нападна рефера, а друг му измъкна жълтия картон от ръката и го запокити на тревата. След последния сигнал публиката прескочи оградите и влезе на терена, за да поздрави футболистите.

Всъщност ЦСКА 1948 се появи на бял свят във Военния клуб на 19 юли.

По прищявка на съдбата учредяването стана в същата зала, където Нако Чакмаков и съиграчите му са спали преди онзи велик мач, когато за пръв път побеждават Левски в цялата история на вечното дерби. За да бъде близък до изконните си корени в армията, новият клуб беше оглавен от генерала-десантчик Иван Мечков.

Пет месеца по-късно клубът вече е изиграл първия си полусезон в четвърта лига „София – юг”, където завърши на върха в класирането, със 7 точки повече от преследвачите си БМ Спорт, отборът на квартал „Мусагеница”. По-рано този месец момчетата на начинаещия треньор Валентин Илиев спечелиха с 3:0 и „вечното дерби” в дивизията срещу тима на Левски-Раковски, филиал на сините им врагове от стадиона в „Иван Вазов”.

Макар и огорчени от загубата, левскарите с ръка на сърцето признаха, че „точно тези са истинските чорбари и шапкари”.

С 10 победи, едно равенство с отбора на село Герман и впечатляващата голова разлика от 48:3, „четиридесет и осморките” са убедени, че догодина по това време ще бъдат пак на върха, само че във „В” група.

Неизбежно е футболистите и привържениците на ЦСКА 1948 да срещнат съпротива от много фенове, които подкрепят другия отбор ЦСКА-София. Последните ги наричат иронично „авиаторите” заради първоначалните им планове да играят мачовете си на стадиона до летище „София”. Сериозни ли са или просто правят някаква демонстрация?

Истината е, че ЦСКА 1948 твърде много прилича на миналогодишния състав на ЦСКА при Христо Янев, спечелил Купата на България.

В тима са само българчета, при това на възраст между 17 и 20 години, каквито всеки ценител на футбола обича и желае да гледа.

Значителна част са от юношеския състав на автентичния ЦСКА, триумфирал с Купата на БФС това лято. „Запазили сме истинския ген на ЦСКА”, хвалят се привържениците в изгнание. Малките играят, та пушек се вдига!

ЦСКА 1948, чийто състав наброява около 25 футболисти и шепа треньори, води подготовката си на новата база в село Герман. 36-годишният наставник Валентин Илиев пое състава точно преди сезона, след оттеглянето на Адалберт Зафиров.

За бившия капитан на ЦСКА това е първото треньорско предизвикателство. Какви са амбициите му за сезона? "Да спечелим всички мачове и да станем шампиони на дивизията. Страстта в тренировките е направо невероятна", казва гордо Илиев.

Студентът първокурсник по футбол в НСА Калоян Стефанов е първият капитан на ЦСКА 1948.

"Отборът пращи от енергия. Треньорът създаде великолепна атмосфера. Най-важното е, че играем футбол, който се харесва на хората”, отбелязва дребосъкът с №11, който е сред голмайсторите на състава и може да се похвали с виртуозна техника.

В атака той играе с двама талантливи ученици – Георги Божилов и Боби Трендафилов, които идната пролет ще облекат абитуриентски костюми. В тима има и най-малко петима студенти, след тях и вратарят Иван Герасимов, който учи авиация.

Йоан Маринов, чийто баща е левскар, пък се явява историческият първи голмайстор за ЦСКА 1948 при победата на старта на сезона срещу ФК Люлин с 8:0 на стадиона във втори микрорайон. От по-опитните в средната линия е Атанас Кръстев (21 г.), кадър на Септември и Славия.

При мъжете той е носил още екипите на Места (Хаджидимово) и Видима (Севлиево), преди да се присъедини към отбора. Налагало му се е да си взима неплатен отпуск като служител на БДЖ, за да тренира всеки ден с ЦСКА 1948. Кръстев, както и всички останали, нямат трудови договори с клуба, понеже по регламент на аматьорите не им се полагат такива.

Имат право само на хонорари и премии, плюс пици след всеки мач, които са подарък от феновете.

Срещу това скромно възнаграждение обаче играчите показват изумителни изпълнения, каквито рядко се срещат дори в елита. Например третият гол на ЦСКА 1948 срещу Безден стана след 50-метров пас на защитника Герман Петров, когото по-възрастните фенове сочат за потенциален наследник на легендарния Георги Димитров – Джеки. Подобни хубави отигравания има във всеки мач на ЦСКА 1948 и именно това много възхищава почитателите на отбора.

Кой всъщност дава парите за това начинание?

ЦСКА 1948 разполага с няколко спонсора, има нелоши приходи и от входни такси и дарения от феновете във всеки мач. Някои от по-заможните зрители дори оставят по цяла стотарка в кутията за помощи, а цените на т.нар. „дарителски билети” с автографи на футболистите вече нахвърлят 300 лева.

Говори се, че едно рамо с някой лев в началото е ударил и босът на Лудогорец Кирил Домусчиев, по убеждения цесекар и бивш член на Н адзорния съвет в автентичния армейски клуб. Ако е вярно, Домусчиев може да е сигурен, че парите му в никакъв случай не са заминали на вятъра.

В началото на сезона ЦСКА 1948 дори си позволи лукса да изиграе един-два мача на националния стадион „Васил Левски”. Точно там беше спечелена победата срещу „Тигрите на Бойко” от Витоша (Бистрица) с 4:2 в двубой, където за бистричани игра и бившият национал Георги Пеев. Десетте хилядарки за наем на съоръжението обаче се видяха прекалено висока сума за генерал Мечков и останалите началници, и тимът се премести на игрището в Обеля.

Там ги приюти местният треньор бате Асен, популярен още като Люлинския Капело, който организира детско-юношеската школа и въобще целия футбол в махалата.

„За нас е чест, че ЦСКА 1948 избра стадиона ни за своите мачове. Вижте какво оживление е днес в Обеля! Отборът играе отлично, момчетата са способни и много грамотни, истинско удоволствие е да ги гледа човек. Убеден съм, че този проект има страхотно бъдеще”, откровен е Люлинския Капело, докато гледа мача с Торнадо (Безден).

Впрочем ЦСКА 1948 е представител на една нова вълна от футболни клубове, създадени от запалянковци, решени да отстояват традиционните ценности на играта и нейните корени. "В Англия например отбори като АФК Уимбълдън показват, че подобно нещо е осъществимо и носи огромно удовлетворение”, отбелязва Лъчезар Вълков от ръководството на клуба. Точно АФК Уимбълдън се явява един от добрите примери за ЦСКА 1948.

Наследниците на „Лудата банда” на Вини Джоунс не припознаха като свой проекта с футболния клуб „Милтън Кейнс Донс” и си основаха свой отбор, който почна от дъното на аматьорския футбол в Англия преди цели 14 сезона.

За всеобща радост, по-рано този месец тръгналият от нищото оригинал изпревари ментето в класирането на третата професионална дивизия в Англия.

Феновете обаче не смятат, че да си свързан с ЦСКА 1948 означава завинаги да се откажеш от „Българска армия”.

Те са категорични, че ако Гриша Ганчев някога си тръгне, ще се борят за връщане там. Засега обаче всички са съсредоточени върху първия сезон в историята на ЦСКА 1948 в четвърта дивизия. „Това е странно и много готино преживяване, съвсем различно от елитната група.

Гледаме на крак доста от мачовете, но футболът, бирата, сандвичите и пържените картофи въобще не са по-лоши…”, разяснява футболният запалянко Тошко, железничар от Горна Оряховица, който пътува с влака до София за всеки мач. Доста по-скъпо излиза удоволствието за Малин от Търговище, тъй като горивото за 700 км отиване и връщане до София с автомобил въобще не е евтино.

Какво следва по-нататък?

В ЦСКА 1948 всички са убедени, че напролет ще завършат първи в дивизията, преди баражите за влизане във „В” група, която е и елитното ниво на аматьорския футбол.

Феновете вече пресмятат, че първият противник в плейофите най-вероятно ще бъде не друг, а вторият в дивизия „София – север” отбор на Левски (Чепинци). За Купата на Аматьорската лига преди Торнадо (Безден) на стадиона в Обеля оръжие сложи и третодивизионният Хебър (Параджик) въпреки неколцината бивши професионалисти в състава му.

Запалянковците вече потриват ръце, че ако стигне до полуфинала на същия турнир, ЦСКА 1948 може да играе срещу Литекс (Ловеч) - отборът от „В” група, откупил лиценза на Ботев (Луковит) срещу 150 хилядарки от Гриша Ганчев.

Имат ли сили хората на Валентин Илиев да се справят с големите предизвикателства? Без съмнение, футболната пролет в ЦСКА 1948 обещава да бъде изключително зрелищна.

Избрани моменти от сезона на ЦСКА 1948 може да видите в галерията.

#1 Фенът 28.11.2016 в 11:56:34

Няма лошо. Романтиката е много хубаво нещо. Какво ще се прави след като отбора опре до парите. Или вечено ще се митарства из софийската окръжна група. Нали знаете с какви бюджети са част от отборите във В група. Дори и да спечели тази година отбора промоция - как ще се справя там. Казвате, отбора приличал на миналогодишния - може би да, с малката разлика, че ЦСКА беше единствения професионален отбор във В група миналата година. Малка разлика, но все пак разлика.

#4 vayk 28.11.2016 в 20:31:54

Няма лошо да се забавляват децата, но този клуб е още по-неавтентичен и от този на Гриша Ганчев. Всъщност като гледам, 99% процента от феновете припознават именно това ЦСКА, което играе на "Армията".

Новините

Най-четените