Надеждата, която си има отбор

Вече сме ви разказвали за Виктор Кирков и проекта му „Отборът на надеждата“. Като управител на „Спортс Мениджмънт България“, Виктор е човекът, който през 2011 г. създава т. нар. „Отбор на бездомниците“, който представлява страната ни на световните първенства за бездомни хора.

Пет години по-късно успехите са налице. От общо 40 момчета, преминали през отбора (регламентът на Homeless World Cup е на всеки мондиал отборите да бъдат съставени от по осем нови момчета), 39 вече са интегрирани в обществото и имат работа. Няколко от тях дори продължават да се занимават с футбол по долните ни дивизии.

С „Отбор на надеждата” в 13 населени места безплатно са тренирали над 350 деца и младежи от поправителния дом в Бойчиновци, възпитателно училище-интернат в Ракитово, домове за деца лишени от родителска грижа, центрове за настаняване от семеен тип, наблюдавани жилища, защитени жилища, центрове за временно настаняване, СУПЦ и ромски махали за последните пет години. Над 70% от тях са успели да променят живота си към по-добро.

Най-доброто постижение на отбора е деветото място на Мондиал 2015 в Амстердам, а в единствената година, 2013-а, в която имахме и женски „Отбор на надеждата”, момичетата ни станаха европейски шампионки в Мюнхен и завършиха седми на световното.


Виктор бе поздравен за работата си и от президента Росен Плевнелиев. „На практика, ние започнахме заедно. Преди пет години той встъпи в длъжност като президент, а аз създадох „Отбора на надеждата“, споделя Кирков.

Но иска да прави още и още. „Изпитвам удовлетворение от работата си през цялото време, за разлика от други професии, където реално може и да не видиш резултата от труда си. Ние виждаме резултатите от работата си в рамките на месеци. 3-5 месеца са достатъчни да видиш един човек реализиран и с променен начин на живот. Това носи удовлетворение. Важното е всеки да получи шанс. Ние на никого не помагаме, а просто създаваме предпоставки тези хора да си помогнат сами. От тях зависи дали ще използват този шанс“.

Преди дни Виктор и неговата организация спечелиха финансиране от Европейската комисия на стойност от почти 60 000 евро. Проектът му бе класиран на седмо място от общо 53 кандидатстващи организации от целия Европейски съюз и от общо 11, които получиха подобно финансиране. Това са целеви средства за изграждане на условия за спорт в лагерите за бежанци, където Кирков ще разшири социалната си дейност. Защото знае, че има смисъл. Бивш член на „Отбор на надеждата” е именно от такъв бежански център, а в момента вече е напълно интегриран, говори български, завърши образованието си у нас, успя да изкара шофьорските курсове и дори работи за IBM.

Тъй като Homeless World Cup не е първенство само и единствено за бездомни хора, всеки отбор преценява сам какви хора да включи в отбора си, но това трябва да са хора, които имат нужда от социална интеграция. Затова и в нашия има не само бездомни момчета, но и такива от поправителни домове, бежански лагери и ромските махали. Например – индонезийският отбор е създаден изцяло от ХИВ-позитивни. „Там тези хора са дискриминирани от обществото и са отбягвани, а на световното всички им се радват и ги прегръщат“, разказва Кирков.

Най-хубавото на тази инициатива според Виктор е шансът, който момчетата и момичетата получават да излязат от средата си и да се срещнат с хора от други култури, хора с различен цвят на кожата, но с подобна на тяхната съдба.

Първоначално, проектът е финансиран изцяло с лични средства, след което се появяват и спонсорите. Виктор е горд, че не е взел нито стотинка от държавата или политическите партии. Единствената помощ, която получава от общините, е свързана с предоставяне на терени за тренировка и извозване на момчетата за селекционните турнири в София, от които се определя разширеният състав за предстоящите първенства.

Благодарение на добрата работа в последните години, „Спортс Мениджмънт България“ получи правото да организира втория Европейски форум за бездомни (своеобразно Европейско първенство) в София. Тъй като фокусът е малко по-различен от този на световното, в първите два дни на евро форума ще се проведат и workshop-ове, а последните два са запазени за мачове.

Първенството ще се проведе между 25 и 28 май 2017 г. Идеята на Виктор е да издейства разрешително от общината мачовете да се проведат пред Паметника на съветската армия, което едва ли ще е трудно, имайки предвид, че Йорданка Фандъкова всяка година изпраща отбора преди световните първенства. Ще бъде изградено игрище с подвижни трибуни, а на форумът ще вземат участие осем чуждестранни и четири български отбора, като единият ще бъде съставен изцяло от бежанци.

И въпреки че все още дори не е започнал работата си по наскоро спечеления проект, Виктор има още идеи за бъдещето – да изгради структурна политика за интеграция, с която да помага не само на малчуганите, но и на родителите им.

„Имаме един изключително успешен модел в „Отбора на надеждата“, но това са много малка част от хората, които имат нужда от социална интеграция. Тук работим с младежи и то младежи, които имат някакви футболни качества. За всички останали – проектът не е работещ. Аз искам по такъв начин да разширя проекта, неслучайно сега с бежанците ще работим не само с футбол, но и с всякакви видове спорт без състезателен елемент, защото това ще даде възможност на повече хора да се докоснат до проекта. Надявам се догодина да имам възможност да реализирам проект и за по-възрастни хора, които са извън пазара на труда – да им помогнем, занимавайки се и с децата им, и с тях“.

Как ще стигне до тях?

„Нямам никакъв проблем да стигна до тях, защото във Факултета вече всички ме познават. Постепенно това ще стане и в другите ромски махали. Тези хора вече ми имат доверие. Знаят, че водя децата им по турнири и постигат успехи в чужбина, след което им ги връщам живи и здрави. Виждайки това, съм сигурен, че биха ми се доверили и биха дали шанс на децата си, защото с тях трябва да се работи от малки.“

Единственото, което мога да пожелая на Виктор Кирков занапред, е успех. Но да знае и че ще го следим отблизо, защото с успехите идва и отговорността.

Новините

Най-четените