Конституционният съд - пас за съдебната поправка

Конституционният съд не допусна за разглеждане двата въпроса на депутати, свързани с предстоящите промени в основния закон заради съдебната реформа, съобщи "Правен свят".

Уговорката да се пита КС дали готвените промени са промяна в държавното управление бе постигната, след като ДПС заяви, че ще подкрепи реформата, но с орязани промени - т.нар. „исторически компромис", който значително редактира първоначалните предложения на правосъдния министър Христо Иванов, като отпадна явният вот при гласуване във Висшия съдебен съвет.

Идеята бе КС да се произнесе по въпроса дали разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на съдийска и прокурорска колегия е промяна във формата на държавното управление, за което се изисква свикването на Велико народно събрание.

Другият въпрос бе дали формирането на прокурорската и съдийската колегия е промяна в държавното управление. В проекта се предвижда колегията на съдиите да се състои от председателите на върховните съдилища, шестима членове, избрани от съдиите, и петима от народното събрание, а прокурорската - от главния прокурор, четирима членове, избрани от прокурорите, един член от следователите и шестима от парламента.

Според десетима от членовете на КС съдът не може да тълкува предварително питане за предстоящи промени. На обратното мнение са били само съдиите Пламен Киров и Борис Велчев.

В новия документ, внесен в парламента, са разписани трите основни промени - разделяне на ВСС, пряк избор на магистратската квота във ВСС и усилване на правомощията на Инспектората. Засега само БСП и „Атака" са твърдо против „историческия компромис". АБВ даде заявка, че няма да подкрепи промерите, а ДБГ призова депутатите си да гласуват по съвест.

Новините

Най-четените