Проблемите по ремонта на Ларгото - следствие на проектантска грешка

Едва година след ремонта на Ларгото вече има нужда от нови ремонтни дейности, които да стабилизират паветата, съобщава bTV.

След като вчера стана ясно, че паветата на Ларгото се рушат и преминаването по тях е опасно за хората, днес от Столична община признаха за дефектите. Проблемът обаче е, че процедурата по отстраняването им е сложна, според общинарите.

По думите на зам.-кмета на София д-р Тодор Чобанов проектът е бил поет за стопанисване миналата есен, като още в първите месеци е бил изготвен списък с констатираните проблеми.

Той изтъкна, че вероятно фирмата изпълнител е изпълнила предвиденото от проектанта, но именно в проектанския план са грешките.

Управителят на фирмата изпълнител инж. Росен Колелиев призна, че действително има проблем, и то не само с проектирането, но и с начина на поддръжка на съоръжението.

По негови думи фирмата е установила проблема още при изграждането на обекта. По закон обаче трябвало да изпълнят възложения проект.

Чобанов контрира, че е било възможно още при строителството да се сигнализира за проблема, така че проектът да се промени.

Това е поредният проблем с проекта за ремонта на Ларгото - само седмица след официалното откриване на съоръжението през 2016 г. Ларгото протече. Дни по-късно пък се напукаха и стъклата му.

#1 boris 16.07.2019 в 14:04:54

Проектанска грешка било калпавите материали.

#2 Dox 17.07.2019 в 00:15:26

Проблемите по ремонта на Ларгото, Каргото, Кангото и пр. и пр. са вследствие на това, че ремонта се осъществява от частници. Българският частник по принцип е лайно. Говедо. Дришльо. Некадърник. Но, това не е важно. Важното е, че той винаги е "по-добрият стопанин" от държавата си, която законово му осигурява бизнес и печалби. За това не роптайте, ами стискайте зъби и ходете по "ужким"-тротоари. Настъпвайте плочки в дъждовно време, та да бликват фонтани от тях и да ви окъпят в кафяво, бежово, сиво /с всичките му 150 нюанса/. И се радвайте, на частниците. На тях дължите всичко. Включително и Бога, на който се уповавате, га идете на църква. На частника дължите и това - да нямате запек сутрин. А ако случайно наблизо няма частник - назовете така някоя вехта, парцалена кукла от татово време. Ще свърши работа.

#3 Kenny McCоrmick 17.07.2019 в 09:46:40

Докс, можеш ли да ми обясниш как така плочките пред напълно частното Фантастико до нас са наредени по конец по твоята логика? Скоро бях в Букурещ - град, който вече изпреварва София по каквото се сетите. Уж системата е същата - обществена поръчка за изпълнението на Х проект и частник изпълнява въпросния Х проект. И почти няма слаби ремонти и реновации. Пак са от частник, а румънците до много скоро тука им викахме мамалигари, мангали, румънски циганори и прочее...

#5 Dox 17.07.2019 в 17:57:32

Ами, Кенчо, не знам. Не съм обръщал внимание до сега на "вертикалната планировка" около магазините "Фантастико". В тези, в които аз съм ходил отвън обикновено е асфалт и не съм забелязал да се пука или руши. Вероятно и с плочките е така. А защо е така - вероятно защото частник избягва да цака частник. По-трудно е. Но ако види възможност, сигурен съм, че няма да се поколебае да го направи. Докато при изпълнение на проекти чрез обществени поръчки е друго. Тогава яко се надуват цени, спестяват се материали, подкупват се чиновници, контрольори, съдии и така държавата или общината захранва частника с доста парички, взети преди това от мен и теб, като данъкоплатци. Ако една част е от еврофондовете - това също са нашите пари - платени преди това от задължителната вноска за членство в ЕС. Чудна схемичка, само че след това се почва - плочките на ларгото, каргото и пред НДК се надули, изкъртили или вятъра ги духнал. Пътя до Своге с калпав асфалт, подходящ за хокей на сухо, но не и за автомобили. На третата година асфалта по магистралата хикс се нагънал, образували се коловози, дупки и т.н. Аз и ти кривим джанти, трошим предници, застрахователя се ослушва и накрая пак ние се бъркаме и плащаме. Е, какво хубаво да кажем за частника? Аз, като бълвам така огън и жупел по частниците, обикновено уточнявам, че става дума за 80-90% от по-едрите. По-долу съм пропуснал, та го казвам сега.

Новините

Най-четените