Йордановден е

Православната църква отбелязва Богоявление (Йордановден). Според православния календар на този ден Йоан Кръстител кръщава Исус Христос във водите на река Йордан. По време на ритуала небето се „отваря" и Светия дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение".

В различните области на страната празникът носи различни имена - Водици, Водокръщи, Зимен Кръстовден. Вярва се, че който иска да е здрав през годината, трябва да се изкъпва или поне да се измие на реката. С този ден се слага край на т.нар. „мръсни дни".

На този дан в море, реки и езера се извършва ритуалното хвърляне на кръста от местната църква, а мъжете се надпреварват да го извадят. На нея се обновява светената вода в храмовете. От нея всеки носи вкъщи.

На Йордановден се месят три ритуални хляба, при чието замесване се ползва остатъкът от старата светена вода. Единият е за дома, вторият е за гостите, а третият се оставя пред вратите на къщата заедно с бакър вино за минувачите. Върху железен предмет се изгарят чемширените китки от предишното Рождество, а пепелта се поръсва със светена вода и се заравя под овошка или трендафилов храст. С донесената от църквата свещ се запалва с „нов" огън кандилото в семейния иконостас. Там се полагат и новите рождественски китки. Вечерта срещу Йордановден е третата (и последна) кадена вечер. Тя трябва да е постна.

В Калофер на тази дата се играе традиционното мъжко хоро, при което мъжете влизат в реките на река Тунджа.

От ритуалните измивания и пръскания с вода на Богоявление тръгват и обичаите, свързани с поливането и мокренето на всички именици, независимо от годишното време.

Според поверието, ако на Йордановден времето е студено и сухо - годината ще бъде добра и плодородна. Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита. Според народното поверие през нощта срещу Богоявление небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.

Имен ден празнуват Йордан, Йорданка, Дана, Божан, Данчо, Богдан, Богдана, Божанa.

Новините

Най-четените