Християните днес отбелязват празника Благовещение

Благовещение е един от големите християнски празници. Отбелязва се всяка година на 25 март. Вярва се, че на този ден Архангел Гавриил съобщава на Дева Мария новината, че тя ще роди Спасителя на човечеството и син Божий - Иисус Христос.

Празникът е утвърден в Православната църква през 7 век. Почита се от православните християни, католиците и протестантите.

На този ден по изключение може да се яде риба, въпреки че той е по време на Великия пост. Според традицията често се приготвя рибник - риба с ориз. Също традиционно на трапезата се слага и "нещо зелено" (лапад, спанак, коприва и пр.), тъй като празникът съвпада с началото на пролетта.

В народните поверия Благовещение се свързва с идването на пролетните птици и окончателното пролетно пробуждане на природата. Всеки гледа да излиза от дома си сит и с пари в джоба, та ако "закука кукувица, да бъде през цялата година сит и с пари". Ако мома или момък види най-напред лястовица, три пъти завързва празна кърпа, поставя я на покрива и след три дни по нея се гадае какъв/каква спътник в живота ще вземе. А ако най-напред човек види щъркел, който не лети, а лежи или ходи, ще го сполети нещо не добро.

За деня са характерни и дейности като сеене на зеленчуци и присаждане на плодни дръвчета, за да са "благи". Някои нехристиянски вярвания свързани с деня са се предавали от поколение на поколение. Като например това, че точно на този ден се дупчат ушите на малките момиченца, защото се вярвало, че няма да ги боли и раните зарастват по-бързо.

Вярванията, че на този ден се "събуждат" змиите и гущерите са в основата на други традиции - като палене на огън в двора на домовете, за да прогонва влечугите, и последвалото му прескачане, което да пази хората от змийски ухапвания през лятото.

Празникът традиционно се отбелязва тържествено в столичния храм "Света София", който е приел Благовещение за свой храмов празник. По случай празника Негово Светейшество патриарх Неофит тази година оглави Света Литургия в Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски".

На днешния ден имен ден празнуват всички с името Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна, Вангелия, Ева, Евангелина и др.

#1 Красимир Димитров.10212012234045670 25.03.2018 в 21:55:31

Днес е Благовец, имен ден има Вангелия Гущерова. Тя каза:- търсете истината за света в старите книги. Може, ли да се разсъждава върху написаното в евангелието? Дали всичко трябва да се възприема първо-сигнално? Дали има скрити философски послания? Как дявола чете евангелието? Дали трябва да се разсъждава върху евангелията? Задавайки си тези въпроси ще позволим да дойде „Антихриста” , а след това и истинското христовото учение, а не попско твърдение за станалите чудеса описани в евангелията. В същност Антихриста е на всякъде, но трябва да бъде обяснен и изведен на светло. Той е в информационните технологии и преклонението пред хаоса. 1. В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото. 2. То беше в начало у Бога. 3. Всичко чрез Него стана, и без Него не стана нито едно от онова, което е станало. 4. В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците. 5. И светлината в мрака свети, и мракът я не обзе. Така започва евангелието на Йоан. Нека си представим , че това е намек за начина по който е сътворен света. Виждаме че сътворението на света е корено различен от описания в стария завет в битие. Няма да го цитирам, но там в началото е имало бог и безкраен хаос наречен тъма. Нищо не се споменава за същността на бог. Ще си позволя да разсъждавам върху написаното в началото на евангелието на Йоан. Какво е словото? Словото е алгоритъм. Но когато е писано евангелието не е имало такова понятие като алгоритъм. Алгоритъма е строга логическа последователност от действия. Тоест ред, а не хаос е имало в началото на сътворението на света. Бог е алгоритъм и ред, а хаоса е дявола. Хаоса е много сложен ред. Тъй, че дявола е част от бога, но трябва да се стремим към простите и преки пътища. Всички пътища водят към бога. Всичко стана по някакъв ред следвайки някакъв алгоритъм. Така се образува вселената. В словото има живот. Какво е живота? Непрестанен избор за това какво е най добро за нас. И избора беше светлина на човеците. Свободата на избора в мрака свети, и мрака я не обзе.

Новините

Най-четените