Нови мерки срещу мръсния въздух: Забрана за паркиране в центъра на София, вместо 4 лева за "Синя зона"

Нови мерки ще бъдат включени в плана на Столична община за дните, в които въздухът в София е силно замърсен.

Сред тях е спирането от движение на автомобили според номерата им. Т.е. един ден това да се прилага за колите с четни номера, а в друг - за тези с нечетни. След другите мерки са частична, а след това и пълна забрана за паркиране в "Синя зона" в София. Това ще става при превишение на нормите за фини прахови частици над 4 пъти (200 микрограма на кубичен метър).

Новите мерки бяха предложени от зам.-кмета по екологията Йоана Христова по време на днешното заседание на Комисията по околна среда към Столичния общински съвет (СОС).

В същото време отпада идеята при определени нива на замърсяване на въздуха да има двойно увеличение на цената за паркиране в "Синя зона" и тя да бъде 4 лева. Такова предложение имаше в първоначалния план, представен през декември.

Отпада и възможността за безплатно ползване на буферни паркинги при купуване на билет за градски транспорт. Предложената мярка "зелен билет" на стойност 1 лев за целия градски транспорт обаче остава.

Мерките ще бъдат гласувани окончателно на следващото заседание на Столичния общински съвет на 25 януари.

Промените от обсъждането в комисията по екология предвиждат новите и по-строги мерки спрямо автомобилите да бъдат прилагани в два случая. Първо, ако в два последователни дни две от станциите в София са отчели нива на фини прахови частици четири пъти над нормата. Вторият вариант е, ако в 4 станции в рамките на града бъде отчетен мръсен въздух в рамките на ден.

Ако предвидените мерки не дават очаквания ефект и нивата на ФПЧ се задържат високо над нормите, се предвижда Общината да забранява и влизането на автомобили в центъра. Това ще става с редуване на четни и нечетни номера. Изключение ще има само за колите на живеещите там и на автомобилите със специален режим на движение. Тогава ще бъде въвеждан и зеленият билет за градски транспорт.

Комисията прие да остане отворена за предложения от граждани до гласуването на плана следващата седмица. Дори след това обаче със свое решение СОС ще може да добавя нови мерки или да премахва други, за които се установи, че не работят.

Новините

Най-четените