Вече бившият министър вече е и с повдигнати обвинения в безстопанственост като длъжностно лице за умишлена безстопанственост по случая с водната криза в Перник.
Това стана ясно на специален брифинг говорителя на главния прокурор Сийка Милева, административният ръководител на Специализираната прокуратура Димитър Петров, наблюдаващият прокурор Ангел Кънев и главният секретар на МВР Ивайло Иванов във връзка с вчерашната акция на Специализираната прокуратура във ВиК Перник и Министерството на околната среда и водите.
Според прокуратурата Ненов в разрез със Закона за водите е позволил от 1 януари 2018 до 17 ноември 2019 г. да продължава да се подава вода за промишлени нужди към "Топлофикация" и "Стомана Перник", въпреки намалялата вода в язовир "Студена" още през лятото.
От началото на 2018 г. нивото на водата в яз. „Студена“ непрекъснато е намалявало. Ръководството на дружеството е уведомявало ВиК Перник и министъра на околната среда и водите за ситуацията. Въпреки това обаче според прокуратурата Димов е разрешавал на фирмите да черпят вода за промишлени нужди.
"Язовир "Студена" е под управление на МОСВ. ВиК - Перник докладва на министъра. Непрекъснато е докладвано на кмета на Перник, на областния управител и на министъра. Именно той разрешава ползването на водата", коментира Ангел Кънев, наблюдаващ прокурор по делото.
Той изтъкна също така, че досъдебното производство е образувано от един месец. Събрани са над 48 тома доказателства. Има умишлена безстопанственост от страна на министъра на екологията, твърди Кънев.
"Ако министърът на беше разрешил използването на водите на яз. "Студена" за промишлени нужди, в момента там щеше да има 7 милиона куб.м. вода. Това количество е напълно достатъчно, за да няма там воден режим, категорични са съдебните власти", допълни още той.
"Щетата, която е нанесена, е на стойност 11 867 389 лв. Ако той бе изпълнил конкретните си задължения, то в язовира щеше да има над 7 млн. куб. метра вода и те щяха да са напълно достатъчни за питейните нужди на Перник и нямаше да има воден режим", каза още Кънев.
По думите на прокурор Сийка Милева може да се очакват и други обвинения по случая, като те предстоят.
Прокурорите все пак коментираха, че събраните доказателства все още не се категорични и Нено Димов остава невинен до доказване на противното.
Законът предвижда от 2 до 8 години затвор за това престъпление. Според прокуратурата събраните по делото доказателства дават основания да се предположи, че той може да извърши още престъпления и да повлияе на съдебното производство.
Министърът също така ще бъде задържан за 72 часа, след което ще поиска от съда да му бъде наложена постоянна мярка "задържане под стража".
Главният секретар на МВР Ивайло Иванов коментира, че брифингът и обвиненията нямат общо със случая с открития италиански боклук в България, изпратен за горене. По този случай все още се води разследване.
По-рано днес Нено Димов подаде оставката си като министър на околната среда и водите, която беше приета веднага от премиера Бойко Борисов.
Кой ще го замени на поста ще стане ясно след заседание на Коалиционния съвет на ГЕРБ и Обединените патриоти, който се очаква да се събере в началото на следващата седмица.
Интересна работа, някой вижда че се нарушават нормите, подава сигнал, нищо не се случва, никой от управляващите по веригата не взима мерки. Защо?! Защото всеки си казва, ами ако надам вой ще ме махнат. Как така бе, нали сме демократина европейска държава, управлявана от европейско правителство, което видите ли нищо не знаело. И сега какво, един град бедства, едни шушумги население седят пред телевизорите и псуват гневно но нищо не правят, и една власт изкарва поредната виновна личност, пешка в аматьорска игра,в която дори не могат да те излъжат с финес, дотолкова посредственни са играчите.