България посрещна папа Франциск

Папа Франциск пристигна на първото си посещение в България от избора си за глава на Католическата църква през 2013 г.

Минути след 10 ч. той бе посрещнат от ръководителите на българската католическа общност и от премиера Бойко Борисов. Двамата направиха кратки изявления пред медиите преди разговора си на закрити врати, a по-късно папата се отправи към Президентството за срещата си с държавния глава Румен Радев.

Папа Франциск се обърна към българските власти с призив да "полагат всички усилия за насърчаване на благоприятни условия, така че младите хора да могат да вложат техните свежи сили и да планират своето лично и семейно бъдеще, намирайки в Родината условията, които позволяват един достоен живот".

"И на вас, които познавате драмата на емиграцията, бих си позволил да ви предложа да не затваряте очите, сърцето и ръката си - както е и във вашата традиция - към тези, които чукат на вашите порти", призова папата, като обърна специално внимание на проблема с бежанската криза в Европа.

Пълният текст на папското обръщение можете да видите тук

Папа Франциск проведе и среща с патриарх Неофит и членовете на Светия Синод. Светият Отец ще посети и патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски", където се помоли пред иконостаса на светите братя Кирил и Методий.

Най-значимото и най-масовото събитие с участието на Папа Франциск - неделната литургия - започна малко след 16:30 ч. на площад "Александър Батенберг" с участието на 14 хиляди души (двойно повече от предварително очакваните около 7000 присъстващи).

Поканата до папа Франциск от името на Католическата църква в България беше отправена още през 2017 г. от президента Румен Радев при посещението му във Ватикана, а същото направи и премиерът Борисов през май 2018 г.

Това е първата визита на главата на Католическата църква в страната след посещението на папа Йоан-Павел II в София, Рилския манастир и Пловдив на 23-26 май 2002 г.

Балканите винаги са били в сферата на интерес на папа Франциск - той посещава различни страни от региона всяка година от понтификата си. През септември 2014 г. той посети Албания, няколко месеца по-късно пристигна в Босна и Херцеговина, а през април 2016 г. беше в Гърция, в един от големите бежански лагери в страната.

В последния ден от българската си визита - 7 май - папа Франциск ще замине за първото си посещение в Северна Македония, а в края на май и началото на юни той ще се върне в Източна Европа за визита в Румъния.

Папа Франциск идва в ключов политически момент за региона: докато в България тече кампанията за Европейските избори, Македония избира на 5 май своя първи президент след смяната на името и промяната на геополитическата й стратегия в посока към ЕС. В последната година Западните Балкани са във фокуса на европейската политика заради възможността за ново разширяване на съюза на изток и изваждане на региона от зоната на несигурността и конфликтния потенциал.

Мотивът на посещението на папа Франциск в Българив е "Мир на Земята" (Pacem in Terris) - заглавието на енцикликата на папа Йоан XXIII от 1963 г., публикувана малко преди смъртта му. Връзката на България и папа Йоан XIII, живял в страната в продължение на 10 години, е историческа. За него се казва, че е "открил България за Католическата църква и света", а благодарение на активната си обществена роля между 1925 и 1935 г. като нунций на Ватикана в София е наричан "българския папа".

Както в България, така и в Македония католическата църква е сравнително малка (съответно: около 50000 в България и около 20000 регистрирани вярващи в Македония) на фона на по-големите религиозни групи. Българската католическа общност обаче е активна, отдадена на вярата и ангажирана в редовни благотворителни дейности, които помагат на хора в нужда из цялата страна.

Посланието и благословията на папа Франциск към България - вижте тук

Първият ден от посещението на папата

82-годишният папа Франциск пристигна в София с делегация от 35 души, включително някои от най-висшите представители на Ватикана. Той е придружен от държавния секретар на Светия престол кардинал Пиетро Паролин, префекта на Конгрегацията на източните църкви кардинал Леонардо Сандри, който отговаря за Католическа църква в България, председателя на Папския съвет за насърчаване на единението между християните кардинал Курт Кох, главния церемониал майстор на папските литургични чествания монсиньор Гуидо Марини, и др.

Посещението на папата ще се предава на живо от българските телевизии, а неделната молитва се гледа от милиони телевизионни зрители по цял свят.

Визитата му ще продължи на 6 май с посещение в бежански център в София и с множество церемонии в гр. Раковски - един от градовете с най-многобройно католическо население.

На 7 май папа Франциск ще замине към Македония.

Кои улици в София ще бъдат затворени за движение по време на посещението на папата - вижте ту

Новините

Най-четените