Ако чешката енергоразпределителна компания ЧЕЗ спечели делото си срещу България за стотици милиони, което най-вероятно ще се случи, купувачът - "Инерком България" ще получи цялата или част от сумата. Това заяви пред bTV Иван Хиновски, председател на Български енергиен форум.
По думите му сделката за активите на ЧЕЗ е по чешкото законодателство, но Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) може да откаже прехвърляне на лиценза, ако дружеството не докаже капацитет за управление и развитие на мрежата.
Той също така коментира, че сега е моментът ДАНС и Комисията за финансов надзор да проверяват активите на дружеството, което иска да купи активите на ЧЕЗ.
Самата Гинка Върбакова признава в интервю за Нова телевизия, че компанията, която участва в процедурата, е на 1 година.
"Това е компания, зад която стоят моите компании. Фирмата е създадена специално за сделката. Затова тя няма опит и е с капитал от 50 хиляди лева. Според българското законодателство, тя можеше да е и с 2 лева капитал".
От 10 години бизнесът на Върбакова е и в енергетиката и по-специално в областта на фотоволтаиците, а нейни компании се занимават и със строителство.
Запитана как банката си гарантира, че обезпечава парите, Гинка Върбакова отговори, че практиката при такъв вид финансиране е да бъдат залагани акциите на дружеството, и допълни, че активите на нейните компании се оценяват на около 100 милиона лева.
Тя акцентира на това, че се сменя само собствеността на дружеството, но не се сменя нейното управление - иначе казано ще се разчита на досегашните служители на компанията.
"По никакъв начин няма да се промени услугата, която крайният потребител ще получава, нито цената, която ще заплаща", допълни тя.
Върбакова заяви, че освен Теменужка Петкова други политици не познава.