Най-важните ценности за българина са семейството и мирът. В българското общество не преобладава тежко ценностно разделение. По определени теми се формират огромни мнозинства.
Това са само част от основните изводи на първата част от проучването на изследователски център "Тренд", възложено от Института за дясна политика. Изследването е проведено между 3 и 10 октомври 2017 г. сред 1004 пълнолетни български граждани по метода „лице в лице“.
Накарани да изберат три основни ценности, общо 46 на сто от анкетираните са избрали семейството за най-важно. Мирът е избран от 44%, а сигурността - от 38%. На четвърто място се нареждат човешките права (37%), свободата (25%), върховенството на закона (23%), неприкосновеността на частната собственост (15%), свободата на изразяване (14%), демокрацията (14%), толерантността (11%), равенството (9%), солидарността (8%), пазарната икономика (6%) и равенството между половете (4%).
Консервативни възгледи ясно личат сред българите особено в отношението към бежанци, мигранти, еднополови бракове, цигани, както и спрямо легализацията на леките наркотици и проституцията.
В голямата си част българите остават силно скептични към допускането на бежанци и мигранти на своя територия. Нещо повече – няма разлика в отношението към бежанците и икономическите мигранти от Близкия Изток, като и в двата случая малко над 80% от всички респонденти са на мнение, че те не трябва да бъдат допускани на територията на страната.
Обществото продължава да е скептично и към леките наркотици (72% не са съгласни да се легализира марихуаната) и проституцията (69% не са съгласни тя да е легална). При въпроса за марихуаната прави впечатление, че при най-младите има отчетлива разлика, като 40% от тях смятат, че леките наркотици трябва да бъдат легализирани. Подобна зависимост във възрастта се наблюдава и относно легализацията на проституцията.
Налице е все още сериозен дял недоверие спрямо богатите хора в България.
Според голяма част от българите успехът зависи много повече от това кого познаваш, а не дали работиш усърдно. 68% от всички българи са на мнение, че всички милионери са натрупали богатството си по незаконен път, като само 21% са на обратното мнение.
По отношение на ролята на държавата имат превес по-скоро етатистки нагласи, или нагласи, останали от предишния режим. Над 90% от всички анкетирани са на мнение, че образованието и здравеопазването трябва да са напълно безплатни, а 86% вярват, че държавата трябва да осигурява работа на всеки, който иска да се труди.
Въпреки желанието за по-сериозна роля на държавата, масово хората се противопостоавят на идеята за повишаване на данъците.
Традиционното схващане, че подобни нагласи са наследство от социализма не е достатъчно обяснение, защото се забелязва, че сред най-младите възрастови групи съотношенията са напълно сравними с общата картина.
Същевременно 44 на сто смятат, че държавната намеса помага на икономиката. И това е преобладаващото мнение, сочат данните. Според 37 на сто е вярно обратното твърдение - че държавата вреди на икономиката.