На практика няма промяна при матурата след 7 клас. Това коментира министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Изпитът ще се провежда в две части, а не с два модула. Първата част ще са 25 задачи, а втората - преразказ. Ако някой ученик реши, може да не участва във втората част, която не е задължителна. Запазва се форматът на изпита и продължителността. Изпитът ще е само върху материала от седми клас.
Разликата е, че оценката ще бъде една.
Т.е. участие във втората част ще дава възможност за повишаване на оценката и по-големи възможности при кандидатстване в повече на брой училища.
Дори един ученик да не се яви на национално външно оценяване, той пак ще има балообразуваща оценка и ще може да кандидатства, но кръгът от училища, в които ще може да направи това, ще е по-малък.
Вълчев коментира пред bTV, че според него почти всички ученици ще искат да проверят възможностите си и ще влязат и за втората част на изпита.
12 000 деца са напуснали образователната система на България като 8000 от тях са заминали в чужбина. Между 2,5 и 3 процента от учениците отпадат заради сключване на ранни бракове. От МОН констатират, че между 60 000 и 70 000 деца са рискови.
Остава недостигът на учители по чужди езици и информатика, а се задълбочава проблемът с недостига на преподаватели по математика и физика. Образователният министър разкри, че ще бъде открита нова национална програма за финансиране на обучение за придобиване на учителска правоспособност на лица, които са завършили висше образование в други сектори.
Вълчев коментира и казуса с тежките раници. Той посочи, че са реализирани мерки, някои от които ще дадат ефект от началото на следващата учебна година. Става дума за закупените 300 000 шкафчета за ученици на стойност близо 10 милиона лева, онлайн достъпа до електронни варианти на учебниците, препоръка към училищата за оптимизиране на учебните разписания, за да носят децата учебниците за по-малко дисциплини.