Генералният директор на Българското национално радио (БНР) Светослав Костов отрича да е "упражнявал контрол върху словото и публичното общуване" в радиото и се заканва по съдебен път да търси отговорност от тези, които са се "упражнили" върху името и професионалните му качества.
Това се посочва в отворено писмо от Костов, изпратено до медиите по официалните канали на БНР.
"Свидетели сме на тревожна ситуация в Радиото. То е подложено на атака, която създава условия за противопоставяне на хората в БНР и уронва престижа на една авторитетна медия. А БНР е най-авторитетната медия в България", посочва Костов.
По думите му ситуацията е довела до това "няколко човека" да използват Съвета за електронни медии (СЕМ) за "проводник на лични интереси, клевети и недоказани твърдения".
Костов вероятно визира срещата на служители на радиото със СЕМ, при която служителите го обвиниха в цензура. Тогава Силвия Великова, която беше отстранена и върната като водещ на предаването "Преди всички" в рамките на ден, заяви, че е е била подложена на натиск от Костов да се оттегли от ефир. По думите й аргументът бил, че "четирима души са му се обадили" (на Костов) с настояването тя да бъде свалена от програма "Хоризонт".
"Няма да позволя 20 години кариера в медиите, в която неведнъж съм доказвал професионалните си качества, да бъде опетнена от група хора и няколко медии", пише още генералният директор на БНР в отвореното си писмо.
По обвиненията в цензура той пише следното:
"Тук е моментът да обърна внимание върху т.нар. „цензура“ в Програма „Хоризонт“. Категорично заявявам, че под никаква форма не съм упражнявал контрол върху словото и публичното общуване. Доказателство за това е програмното съдържание през последните дни.
Наясно съм, че всяко желание за промяна на статуквото ще среща силна съпротива. Абсолютно съм убеден в правотата си. Не сме отстъпили от волята си за промени, защото отдавна има нужда от тях. Това искат и близо 1300 служители, работещи всеки ден, всеотдайно, за Радиото."
Костов допълва, че ще търси отговорност в съда на всички, които са се упражнявали през последните дни върху неговите "име, достойнство и професионални качества".
"Ще направя всичко възможно да запазя независимостта, свободата на изразяване на мнение и доверието към обществената отговорност, която носят журналистите в Българското национално радио", завършва той.
При срещата си с журналисти от БНР членовете на СЕМ не задействаха процедура по прекратяване на договора на Костов. По думите на юристконсулта на СЕМ Емилия Станева към момента няма данни за груби и системни нарушения в продължителен период, т.е. това, което се изисква за отстраняването на генералния директор.
Решението на СЕМ беше отложено за 27 септември, а към Костов бе отправена и покана за среща с регулаторния орган.
Същевременно беше решено на БНР да бъде наложена глоба за спирането на сигнала на 13 септември. Комисията за регулиране на съобщенията също наложи глоба на БНР, а ГЕРБ и БСП се съгласиха да се създаде временна анкетна комисия в парламента, която да изясни обстоятелствата около скандала в общественото радио.