Най-важните и основни ценности за по-голямата част от европейците са човешките права, свободата на словото и равенството между половете. 52% от респондентие в анкета на "Евробарометър" смятат климатичните промени за най-належащият проблем в областта на околната среда, а средно 59% подкрепят членството на страната си в ЕС.
Проучването изследва основните теми и проблеми според европейците, които трябва да залегнат като приоритет за Европейския парламент.
По отношение на европейските ценности ясно мнозинство от гражданите считат защитата на правата на човека в световен мащаб (48%), свободата на словото (38%), равенството между половете (38%) и солидарността между държавите членки на ЕС (33%) за основни ценности, които трябва да бъдат защитавани в Европейския съюз.
В България повече от половината респонденти (51%) са посочили на първо място солидарността между държавите членки като основна ценност, която трябва да бъде защитавана от Европейския парламент, последвана от защитата на правата на човека в световен мащаб (46%) и свободата на словото (30%).
От Евростат отбелязват, че класирането на най-важните теми показва значителни различия в отделните държави членки, но въпреки това за първи път изменението на климата оглавява списъка с първостепенни въпроси на гражданите.
Почти всеки трети респондент (32%) иска Парламентът да определи борбата срещу изменението на климата като свой най-голям приоритет.
Борбата срещу бедността и социалното изключване (31%), борбата с тероризма (24%), както и борбата с безработицата (24%) са следващите в усредненото класиране на приоритетите на гражданите в ЕС.
Почти всеки трети български гражданин е посочил борбата със социалната изолация и бедността (36%), създаването на условия за икономически растеж (29%) и качеството и достъпа до здравни услуги (29%) сред трите най-важните теми, на които Европейският парламент трябва да обърне внимание.
През изминалата година протести, свързани с климата и водени предимно от младежи, мобилизираха милиони граждани в ЕС и по света.
Данните от проучването Парламетър 2019 отразяват това усещане за извънредна ситуация с климата, тъй като абсолютно мнозинство от анкетираните (52%) считат, че изменението на климата в момента е най-належащият екологичен проблем, следван от замърсяването на въздуха (35%), замърсяването на моретата и океаните (31%), обезлесяването (28%) и нарастващото количество отпадъци (28%).
Освен това почти шест от десет европейци вярват, че тези протести, водени от младежи, са допринесли за повече политически мерки срещу изменението на климата както на европейско, така и на национално равнище.
Подкрепата на гражданите за Европейския съюз остава висока за трета поредна година, почти шест от десет европейци (59%) заявяват одобрение за членството на своята страна в ЕС.
В България 53% от анкетираните определят членството на страната като нещо добро.
Резултатите от проведеното през октомври 2019 г. изследване показват също така повишено ниво на удовлетвореност от начина, по който работи демокрацията в Европейския съюз: 52% (+3 процентни пункта) от европейците споделят това чувство. На същото мнение са и 52% от анкетираните българи.