Акушерката от "Софиямед" редовно работила по 24 часа

Акушерката, обвинена в опит да убие новородено бебе в столичната болница „Софиямед", редовно поемала 24-часови смени без почивка в Отделението по неонатология. Това показва предварителният доклад на Агенция „Медицински одит" в лечебното заведение.

От началото на годината досега акушерката Емилия Ковачева е работила поне по 240 часа месeчно, при законово позволени 160, заключават от одита.

„Не може четири месеца една акушерка да работи на такива смени. Тя има свръхнатовареност. На месец тя има между 6 и 7 24-часови дежурства. Плюс 8-часовите си работни смени. Сами можете да си направите извода каква тежест е понасяла, тъй като човешките предели предполагат, че след дневно, нощно дежурство, два дни се полагат почивка. В крайна сметка при нея няма такива периоди, които да възстановят нейните сили", каза пред bTV Златица Петрова, изпълнителен директор на ИА „Медицински одит".

От ръководството на „Софиямед" преди няколко дни отрекоха акушерката да е взимала често допълнителни дежурства - два-три пъти тази година.

Според проверката на „Медицински одит" в неонатолигията на „Софиямед" има недостиг на персонал.

„Минимален състав на акушерките, минимален състав на лекарите неонатолози. Има нарушения в структурата и управлението на лечебното заведение, има нарушения в стандартите по неонатология, трудовото законодателство", допълни д-р Златица Петрова.

Друг сериозен проблем е, че "Софиямед" няма практика за редовно проследяване на записите, а те биват гледани само при инцидент, и, второ, няма информирано съгласие на пациентите в болницата, което да дава основание те да бъдат следени от камери и записвани, което нарушава конституцията.

От създаването й през 2012 година болницата е проверявана от агенция „Медицински одит" 12 пъти заради 2 писма на Министерството на здравеопазването, 8 жалби на пациенти, една обща планова проверка и една - след самосезиране. Именно тази последна проверка е по повод посегателството върху новородено дете.

В шест от случаите са наложени санкции и административно-наказателно производство. Всички предишни жалби се отнасят до неудовлетвореност от качеството на оказаната медицинска помощ. При плановата проверка са установени нарушения по стандартите „Клинична лаборатория", „Анестезиология и реанимация", „Неврохирургия", „Нервни болести", както и нарушени икономически права на пациентите.

В сегашната проверка са включени не само Изпълнителна агенция „Медицински одит", но и Инспекцията по труда, следствието и прокуратурата.

Новините

Най-четените