Ако скоро се разходите до сградата на Зала "България" на ул. "Аксаков" в София, пригответе се за внушителна гледка: сградата е украсена с впечатляващ стенопис по цялото протежение на калкана.
Изображението изглежда като изрязано от платно на стар майстор, и това не е зрителна измама. Колажът е създаден от Жюлиен дьо Казабианка, поканен в София от Френския институт в България. Творбите му представляват снимки, направени на някоя от картините в колекциите на местни галерии, уголемена в монументален мащаб.
В случая със Зала "България" се вижда детайл от картината на Дечко Мандов "Глава на дете" (маслени бои на платно) от колекцията на Софийската градска художествена галерия.
47-годишният визуален артист от френски и корсикански произход разгръща проекта си Outings по улиците на десетки градове във Франция, САЩ, Шотландия, Полша, Сърбия, Германия, Словения, Мексико, Хърватия, Испания и др.
Мисията на Outings Project е да слее границите между несравнимите въприятия на каноничното и уличното изкуство, като "поправи" запуснатите градски пространства с произведения на изобразителното изкуство.
Освен Софийската филхармония, в България Жюлиен дьо Казабианка ще украси още Софийската градска художествена галерия и сградата на Направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община.
Преди да се отдаде на уличното изкуство, Жюлиен дьо Казабианка е работил като разследващ журналист за седмичното списание "L'Événement du jeudi", по-късно за "L'Express" и за "Sunday Times". Една от знаковите му работи е свързана с разследването на ARD и France 2 за прехвърлянето на няколко милиона франка от френската петролна компания "Елф-Акитен" в партийната каса на германския Християндемократичен съюз през 1994 г.
По-късно създава т.нар. "Творческа лаборатория" в Париж - място за подготовка и подкрепа на художници, музиканти, актьори и др. По същото време създава и джаз клуба "La Fontaine" (2003-2009).
Дьо Казабианка се проявява и като кинорежисьор. Сценарият за първия му късометражен филм "La Nuit apres la pluie" ("Нощта след дъжда") е написан от Гао Синдзиен, носител на Нобелова награда за литература от 2000 г.
В първия му пълнометражен филм "Passing by" (Преминавайки), са заснети единствено анонимни минувачи по улиците на 44 града в 22 държави като снимките траят три години. Известният режисьор Коста-Гаврас го оценя високо като споделя, че филмът се е докоснал до сърцето му и го е развълнувал дълбоко.
Токийският университет по изкуствата кани Жюлиен дьо Казабианка за прожекции на филмите му и майсторски клас, а известният скулптор Кохей Нава избира точно него, за да открие цикъл от прожекции в арт резиденциите му в Киото. "Passing by" (Преминавайки), е представен и като четиридесет екранна инсталация на фасадата на кметството на 4-ти район в Париж.