Една четвърт от общо 160 000 бежанци ще бъдат приети в държавите от Европейския съюз, съобщава БНР. До декември Италия и Гърция ще пратят само 40 хиляди души в останалите страни от съюза, като всяка от тях доброволно си избра колко хора да приеме.
Задължителната система за разпределение на останалите 120 000 сирийци, еритрейци и иракчани не събра необходимата подкрепа от министрите и те ще продължат преговорите другия месец. Не бяха одобрени и задължителните квоти за разпределение на бежанци заради несъгласието на редица източноевропейски държави, съобщава БНР.
От 40 000 бежанци от Италия и Гърция България ще вземе 450, както обеща и през юли. Това е по-малко от исканата квота от 572 души. Още 50 бежанци ще приемем от лагери в други държави извън Европейския съюз, гласи договорка с хуманитарната организация на ООН.
Вътрешните министри принципно се съгласиха, че трябва да приемат още 120 000 мигранти от Унгария, Италия и Гърция, но отложиха това за следващото си заседание на 8 и 9 октомври.
За сметка на това, министрите решиха да пратят извънредни патрули на агенцията "Фронтекс" в транзитните държави с външни граници на Европейския съюз, за да помагат за спиране потока от мигранти. За целта се искат допълнително ресурси от всяка страна-членка. Въвеждат се промени и в шенгенската информационна система, така че властите на всяка държава да въвежда бързо актуални данни за нелегалните имигранти.
Целта е да се улесни взаимното признаване на заповедите за експулсиране на хората, които нямат право на бежански статут, и да се дадат допълнително пари за тяхното принудително задържане и изгонване от територията на Европейския съюз.