Жените у нас живеят със 7 години по-дълго от мъжете

Средно у нас жените имат със 7 години по-голяма продължителност на живота спрямо мъжете. Ако у нас жените регистрират средна възраст на преживяемост от 78,4 години, то за силния пол статистиката отчита 71,4 години. Това показват данни от анализ на Евростат за средната продължителност на живота в ЕС за периода 2017-2018 г.

Общата средна продължителност на живота е 74,8 години, което е сред най-ниските резултати за Европейския съюз заедно с Латвия. Средният показател за продължителност на живота в ЕС е 81 години.

Все пак статистиката отчита, че при мъжете у нас има сериозен ръст в средната продължителност на живота в сравнение с преди 10 години - 1,9 години по-дълго. При жените продължителността на преживяемост е нараснала с 1,8 години за същия период.

Регистрирана е също и значително по-висока средна продължителност на живота сред населението у нас в градовете спрямо селата - хората в градовете живеят с около 2,9 г. по-дълго отколкото в селата.

По региони средната продължителност на живота варира значително - от 73 г. в област Монтана (по-ниска от средната за страната) - до 77 г. в София-град и област Кърджали.

Освен това очакваната средна продължителност на живота на българите, навършили 65-годишна възраст през миналата година, е отчетена в размер на плюс 16 години, като за 10-годишен период този показател се е повишил с 1,2 години.

Средната очаквана продължителност на живота в ЕС се оценява на 81 години - 78,3 г. за мъжете и 83,5 г. за жените. Тази по-висока продължителност на живота при жените доминира във всички страни членки на ЕС.

Най-големи са разликите между жени и мъже в Латвия - 9,9 г., Литва - 9,8 г., Естония - 8,8 г., Полша - 7,9 г., Румъния - 7,4 г. и България - 7 години. Сравнително по-малки разлики са регистрирани в Словакия (6,9 г.), Унгария (6,8 г.), Португалия (6,2 г.), Хърватия и Франция - по 6 г. и др.

Най-ниски нива на преживяемост между мъже и жени са регистрирани в Холандия - 3,2 г., Швеция - 3,3 г., Великобритания и Дания - по 3,6 г. и Кипър - 4 години.

Интересното е, че на съседните държави на Балканите също показват сравнително ниски разлики - в Турция - 5,6 г., в Гърция - 5,1 г., в Сърбия - 5 г. и в Северна Македония - 3,8 години - в полза на жените.

Като цяло продължителността на живота в ЕС за 10-годишен период (2008-2018 г.) се е удължила с 3,2 години. Страните с най-висока средна продължителност на живота като цяло за населението са били Испания (83,4 г.) и Италия (83,1 г.).

Постепенното нарастване на продължителността на живота в ЕС е един от факторите, които допринасят за застаряването на населението на ЕС-28 - наред с относително ниските равнища на раждаемост, които продължават да съществуват от десетилетия. Така например почти всеки пети жител на ЕС или около 20 на сто от населението на Евросъюза, е на възраст над 65 и повече години, което е доста негативен показател, отчита още Евростат.

Новините

Най-четените