Ще се превърне ли пенсионирането в мираж? Това е въпрос, който става все по-актуален в Европа на фона на по-високи продължителност на живота и средна възраст, както и на намаляващата работна сила.
Дания стана държавата с най-висока възраст за пенсиониране, след като местният парламент я повиши до 70 години за гражданите, родени след 1970 г.
Мярката, приета на 22 май, се основава на дългогодишна политика, установена от Споразумението за социално подпомагане от 2006 г. То обвързва пенсионната възраст с увеличената средна продължителност на живота. В Дания тя е малко над 81 години.
Съгласно установения модел пенсионната възраст ще се повиши плавно до 68 години през 2030 г., до 69 години през 2035 г., докато достигне символичната граница от 70 години през 2040 г.
Така Дания става еднолично страната с най-висока възраст за пенсиониране в Европа и с една от най-високите в световен мащаб, изравнявайки се с Либия по този показател.
Аргументите в подкрепа на промяната са ясни. Продължителността на живота е по-дълга и съответно хората живеят повече, след като се пенсионират. Това от своя страна натоварва социалните системи, тъй като по-малко активно работещи трябва да осигуряват средства за пенсиите на увеличаващ се брой хора извън пазара на труда.
••• Китай също се принуди да вдигне пенсионната възраст заради редица проблеми. Вижте повече тук:
На противоположното становище са леви и социалистически партии, профсъюзи и представители на професии, свързани с физическа дейност.
От тяхната гледна точка увеличаване на възрастта за пенсиониране лишава хората от възможност за по-спокойно изживяване на старините им. Също така оказва непропорционално въздействие в ущърб на работниците с по-ниски доходи или по-тежки професии, които статистически живеят по-кратко.
Все пак тенденцията за повишаване на възрастта за пенсиониране е всеобща.
Дори Китай трябваше да го направи за първи път от седем десетилетия. Доскоро страната имаше една от най-ниските възрасти за пенсиониране на света. При мъжете тя бе 60 години, а при жените 50 или 55 г. според това дали упражняват по-ниско, или по-високо квалифициран труд.
От 1 януари тази година е предвидено плавно увеличение за следващите 15 години. Постепенно ще стане 63 г. за мъжете, а при жените - 55 и 58 г., според това какво работят. Мерките са реакция на негативните последствия от дългосрочни демографски политики и увеличена продължителността на живота.
Данни на Световната здравна организация показват, че между 2000 до 2019 г. продължителността на живота в глобален мащаб се е увеличила от 67 на 73 години.
ООН изчислява, че до 2050 г. един на всеки шест души по света да бъде на повече от 65 години, а очакванията са много държави да изпаднат в ситуация, при която повече хора ще напускат пазара на труда, отколкото влизат в него.

На този фон в Европа Германия, Нидерландия, Обединеното кралство и други вече са планирали увеличение на общата пенсионна възраст до 67 години съответно до 2031, 2028 и 2028 г.
В момента най-високата пенсионна възраст е в Дания, следвана от Исландия и Норвегия, където е 67 години, според доклад от 2023 г. на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
Възрастта за пенсиониране все още е 65 или повече години в Нидерландия (66), Великобритания (66), Ирландия (66), Германия (65,8), Португалия (65,6), Белгия (65), Италия (65), Испания (65), Финландия (65) и Швеция (65)
При всички тях условията са еднакви при мъжете и жените.
Сред най-големите европейски икономики Франция е с най-ниската възраст за пенсиониране - 64 години. Тя обаче бе вдигната до сегашното ниво преди две години, което доведе до масови протести и бунтове в цялата страна.
В Европейския съюз Словения, Гърция и Люксембург са страните с най-ниска пенсионна възраст - 62 години.
България се намира някъде по средата в европейски мащаб. През 2025 г. изискуемата възраст за пенсиониране е 64 г. и осем месеца за мъжете и 62 години и два месеца за жените.
При нас обаче е предвиден ежегоден ръст и се очаква по план през 2037 г. да е достигнала 65 години за двата пола.
Навсякъде има и варианти за ранно пенсиониране при при натрупан достатъчно осигурителен стаж и вноски. В Германия са най-строги и към момента това може да стане след навършени 63,7 години. Норвегия е на другия полюс, като ранно пенсиониране с пълна пенсия е възможно след навършени 62 години.
___
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, iBank, Coca-Cola HBC Bulgaria, Kaufland, Силвър Стар, DENSHI.