Мавродиев разследва 4 пенсионни фонда за картел

Председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев повтори, че не смята да подава оставка, защото регулаторът работил перфектно, пунктуално и нямал пропуски в нито едно отношение. Той съобщи, че се работи по сигнал на четири пенсионни дружества за пазарни манипулации, който е известен и на финансовия министър Владислав Горанов.

„Ще изследваме и четирите фонда, подписали това писмо. Ако открием данни за картелиране, ще сезирам лично КЗК. Ще се произнесем не само за фондовете, за които се твърди, че има нещо странно, всички дружества ще се изследват", увери Мавродиев.

Заместникът му Ангел Джалъзов съобщи, че реалната доходност на пенсионно-осигурителните дружества за последните десет години е минус 0.7%.

На въпрос дали смята да прехвърли частната си партида към НОИ, каквато е идеята на финансовия министър Владислав Горанов - и прокарана с гласовете на ГЕРБ, ДПС и „Лидер" като част от ББЦ, Мавродиев не даде отговор, но подкрепи Горанов.

Спорната поправка за еднократен трансфер на парите от частните пенсионни фондове в НОИ за родените след 1960 г. предизвика раздор в управляващата коалиция и се постигна съгласие за търсене на ново решение до края на март.

По-късно Министерството на финансите редактира текстовете, като допусна правото на многократен избор между държавата и частните фондове при втората вноска за пенсия. Освен това, според проекта, партидата няма да влиза директно в бюджета на държавното обществено осигуряване, а ще се натрупва в Сребърния фонд.

„Подкрепям финансовият министър, че трябва да има свобода на избор. Не виждам драма в това и нещо, с което тази идея на МФ би повлияла негативно на стабилността на пенсионната система", отвърна той. Според него в момента на пазара у нас няма добри и лоши пенсионни фондове.

Мавродиев участва в изслушане в бюджетната комисия в парламента, докато междувременно Реформаторският блок му поиска оставката, тъй като руши, а не защитава финансовата стабилност. Призив за оставка имаше и към управителя на БНБ Иван Искров заради източването на КТБ.

„Ако се идентифицират нарушения от КФН, че тя е имала занижен надзор или си е затваряла очите при определени случаи, тогава можем да говорим за носене на отговорност", коментира Менда Стоянова от ГЕРБ.

Новините

Най-четените