КТ "Подкрепа" обяви, че е в готовност да напусне Тристранния съвет и да организира "масов, национален протест на работещите български граждани" заради предложението за премахване на обезщетението за служителите в първия ден от болничните.
Идеята беше лансирана след среща на коалиционния съвет на ГЕРБ и "Обединени патриоти" в края на миналата седмица, като беше аргументирана с нарасналия брой на фалшиви болнични.
От "Подкрепа" настояват за среща с премиера Бойко Борисов до 20 ноември, когато изтича срокът за внасяне на промени в проектобюджета за 2020 г.
Ръководството на синдикалния съюз определя мярката като "тежко посегателство срещу социалните и осигурителни права на българските граждани", и посочва, че може да доведе до обратен ефект - "ще мотивира хората да не ползват болнични за остри заразни заболявания с много висок контагиозен индекс, с което пряко ще допринасят за развитие на епидемии, респективно ще нараства рискът от увеличаване на усложненията от тези болести. Последното ще доведе до рязък ръст на разходите за лечение и превенция".
"Осъждаме опитите за пореден път да бъде заобиколен Националният съвет за тристранно сътрудничество, за да не се чуят въобще позициите на национално представителните синдикални организации... Ако в тристранния съвет няма да се обсъждат базови правила, засягащи условията на труд, възнагражденията и социалната мрежа за работниците, той се превръща в място за демонстрация на лицемерие, в изпразнен от съдържание орган и досадно задължение на управляващите, докато важните решения се взимат на четири очи другаде", се казва в позицията на КТ "Подкрепа".
Профсъюзът посочва, че "реформа наистина се налага, но в обратна посока - на разширяване на периода (от болничните), който се покрива от бизнеса".
"Подкрепа" се обръща към премиера с напомняне, че заедно с ръководството на КНСБ са поискали среща с него по конфликтния въпрос.
"В случай че такава среща не се състои и/или подобно предложение бъде включено между първо и второ четене на законопроектите за държавен бюджет и бюджет на държавното обществено осигуряване, заявяваме, че имаме готовност за напускане на Националния съвет за тристранно сътрудничество и организиране на масов, национален протест на работещите български граждани", се казва в позицията на синдикалната организация.