Oтбелязваме Деня на родилната помощ, познат в народната традиция като Бабинден. По нов стил празникът се чества на 8 януари.
На Бабинден се почитат бабите-акушерки, които са помагали на жените да родят. Според обичая всяка жена, която се е ползвала от услугите на бабата, при раждането на рожбата си е отивала в дома й, поливала й е ритуално вода, за да си измие ръцете, дарявала я е със сапун и нова бяла кърпа. В някой краища на България към тези дарове са добавяли и риза, чорапи и пари.
Според обичая бабата е приема даровете, изтръсква е ръцете си и е пожелава челядта да се множи както се разпръскват капките от ръцете й. Освен това тя закичва е жените с китки за здраве и ги е кани на обяд в дома си.
На този ден бабата обикаля всички къщи, в които е помагала да се родят деца през годината. Тя дарява на децата чорапки, бебешка шапчица и най-важното - с паричка, вързана на червен конец.
После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
По традиция благодарните майки носят на бабите питка, варена кокошка, червено вино и ракия, завити в червена кърпа.
"Бабинден" се почита като изцяло женски и на него не са се допускат мъже. На почит в някои краища на България е бил и обичаят влечугене - тоест насилствено завеждане на бабата на реката, за да я окъпят жените, на които е бабувала. След това във водата се изкъпвали и раждалите жени.