"На този етап няма индикации за спиране на ваксинирането с AstraZeneca" - това коментира Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.
В ефира на bTV той посочи, че оценката на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) към момента показва, че съотношението полза-риск при тази ваксина е положително. По думите му ЕМА препоръчва прилагането на ваксината в съответствие с разрешението ѝ за употреба, но се очаква становището на ЕМА "по отношение на допълнителния анализ, който се извършва за данните за безопасност".
Кирилов обясни, че тази информация се очаква в края на следващата седмица.
Все още няма категорична препоръка за втората доза AstraZeneca, макар някои държави да са посочили, че обмислят втората доза да е с РНК ваксина. Кирилов обясни, че ЕМА е изискала от производителите всички данни, които имат за такъв тип комбиниране, за да се направи регулаторна преценка.
"Към момента данните показват, че ваксината може да бъде прилагана. Също така има възможност за препродажба и дарение, като това е една от основните ваксини, която ще бъде прилагана по платформата "Ковакс", организирана от СЗО", коментира ръководителят на агенцията по лекарствата.
Миналата седмица България е получила първата доставка от ваксината на "Янсен", равняваща се на около 14 хиляди дози. Европейската агенция ще извърши допълнителен анализ на данните от прилагането на тази ваксина извън Европейския съюз.
Кирилов посочи, че в САЩ при приложение на тази ваксина върху 7 милиона души са наблюдавани "шест изключително редки и специфични тромбози, свързани с ниски нива на тромбоцитите". По думите му няма основание за притеснение, но ЕМА все пак иска да направи анализ, за да не се губи доверието във ваксината.
Той допълни, че всеки лекарствен продукт има потенциал да предизвика нежелана реакция.
Очаква се до края на юни да получим 3,5 милиона дози от ваксината на Pfizer/BioNTech и около половин милион от тази на Moderna.