Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев заяви, че няма намерение да предлага на настоящето Народно събрание отмяна на Националното външно оценяване за учениците от IV и X клас, тъй като епидемичната ситуация през лятото ще бъде по лоша от сега.
"Дадохме възможност за 1-ви до 3-ти клас да се удължи с три седмици учебната година, 4-ти до 6-ти клас с две седмици. 313 училища избраха тази възможност. Над 300 училища ще учат през юни за сметка на декември", каза още Вълчев в ефира на БНТ.
Той допълни, че се полагат услия от началото на учебната година, за да има максимум присъствено обучение, но осъзнава, че то няма как да се реализира, защото връщането в класните стаи на всички ученици е риск след това отново да се наложи да останат вкъщи.
"Януари и февруари са най-епидемичните месеци всяка година. Ние през януари имахме относителен късмет, нашите мерки дадоха ефект. Успяхме да направим така, че близо половината ученици да учат през целия месец и това е най-добрата новина", каза още министърът.
Според Вълчев онлайн обучението е било от решаващо значение за избягване на рисковете от забавяне на образователното развитие на децата. Въпреки че не е пълноценен подход, все пак то е най-подходящата алтернатива с оглед епидемичната обстановка.
Той дори даде пример с децата от първи до четвърти клас, които реално са учили повече в сравнение с предходни години, тъй като реално сега не е имало екскурзии или ваканции.
Поотношение споровете дали децата са основен фактор при разпространение на заразата, Вълчев каза, че те допринасят, но това зависи от тяхната възраст и от предприетите мерки.
"Доказа се тезата, че малките деца не са основните заразители. Колкото по-малки са децата, по-малко рецептори имат, по-малко репликират вируса, безсимптомните преносители по-малко заразяват. Не са проблемът децата. Проблемът е класната стая"