40 на сто от българите заявяват, че имат повече доверие в здравната ни система след избухването на пандемията от коронавирус.
Това сочи изследване на социологическа агенция "Тренд", което е направено по поръчка на Българския лекарски съюз, Българския фармацевтичен съюз и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.
52 на сто от анкетираните са на мнение, че българското здравеопазване се е справило с кризата от COVID-19, докато други 26 на сто са категорични, че системата не е реагирала добре на пандемията.
Въпреки положителната тенденция за повишено доверие, социологическото проучване сочи, че 48 процента от анкетираните смятат, че страната ни не е подготвена за подобни здравни предизвикателства.
30 процента заявяват, че България е адекватно подготвена за здравни кризи като тази с коронавируса, а други 22 на сто признават, че не могат да преценят.
Огромен брой от анкетираните - 73 на сто - са категорични, че българската здравна система има нужда от допълнителни инвестиции за справяне с кризисни ситуации. 52 на сто смятат, че доплащането за медицински услуги е сред най-големите проблеми на родното здравеопазване.
Еднакъв брой участници - по 42 на сто - смятат, че липсата на кадри и ниското качество на лечението са основни минуси на българската здравна система. 38% изтъкват лошото състояние на болниците, 37% - доплащането за лекарства и консумативи.
20 процента са посочили лошото отношение на медиците като сериозен проблем.
И през 2019 г., и сега над 85 на сто от анкетираните са убедени, че е необходимо държавата да отделя повече средства за здравеопазване. 96% са на мнение, че парите за здраве трябва да се харчат по-разумно, същият брой посочва, че болниците имат нужда от модернизация.
54% отговарят и че българите нямат добър достъп до съвременни лекарства. Пациентите смятат, че трябва да се отделят повече пари за модернизация на болниците, закупуване на нова апаратура и заплащане на повече лекарства от държавата.