Варненският Окръжен съд допусна екстрадицията на 46-годишния руски гражданин Алексей Алчин, изгорил руския си паспорт пред Генералното консулство на Русия в морския град.
Според руските власти в страната Алчин е разследван за укриване на данъчни задължения в особено големи размери. Обвинението срещу него е, че като директор на дружество се е сдобил с данните за банкови сметки на фиктивни фирми.
Разследването срещу него засяга сключване на договори, фалшифициране на документи и финансови преводи. От руската прокуратура твърдят, че в резултат на престъпната дейност били нанесени вреди на държавната хазна на Руската федерация за над 282,5 млн. рубли (малко над 8,8 млн. лв.).
Оттам твърдят още, че след извършване на престъплението мъжът се е се е укрил, което е наложило обявяването му за международно издирване чрез Интерпол, съобщават от Окръжен съд- Варна.
Алчин и адвокатите му обаче твърдят, че преследването срещу него няма общо с укриване на данъци, а е по политически причини - самият той е критик на Кремъл, както и на войната в Украйна.
Два дни след началото на войната Алчин участва в антивоенен протест във Варна, където живее от близо 5 години и където има собствен бизнес, като тогава той публично изгори руския си паспорт в знак на несъгласие с провежданата от Москва политика.
Именно след този акт според него са започнали и реалните му проблеми с руските власти.
Няколко месеца по-късно той е уведомен от българските власти, че е обект на международно издирване и Москва е изпратила официално искане за екстрадицията му.
Така преди седмица той бе задържан, а в понеделник Окръжният съд във Варна разгледа искането на първа инстанция.
Съдът, разглеждащ искането за екстрадиция, е задължен да провери дали предаването на обвиняемото лице не цели преследване заради политически убеждения, расова принадлежност, вероизповедание или националност.
Варненските магистрати обаче цитират изпратени до България документи от заместник-генералният прокурор на Руската федерация Пьотр Городов, в които той гарантира, че искането за предаване на лицето няма за цел преследването му по политически мотиви, във връзка с политически възгледи, расова принадлежност, вероизповедание или националност.
Городов още уверява, че на Алчин ще бъдат предоставени всички възможности за защита, в това чисто помощ от адвокати, както и че той няма да бъде подлаган на мъчения, жестоки, безчовечни и унижаващи достойнството видове третиране или наказания.
Самият Алчин е подал искане към българските власти за получаване на политическо убежище, но според прокуратурата във Варна подобно искане може да бъде ценено единствено, ако е подадено преди задържането на лицето във връзка с исканата екстрадиция.
Варненският окръжен съд изслушвайки становищата на страните и запознавайки се с материалите по делото прецени, че няма законови основания да бъде отказана екстрадицията на 46-годишния руски опозционер и той следва да бъде предаден на властите на Руската федерация.
Потвърдена беше и наложената му най- тежка мярка за неотклонение "задържане под стража" до предаването му на съответните компетентни власти на молещата държава.
Определението на Окръжен съд - Варна подлежи на обжалване пред Апелативен съд-Варна в 7-дневен срок.