С 123 гласа депутатите приеха вота на недоверие срещу правителството на Кирил Петков и неговата икономическа и финансова политика.
В подкрепа на вота на недоверие гласуваха представителите на парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане" и доскорошния коалиционен партньор в управлението - "Има такъв народ", без отцепилите се от нея 6 народни представители.
В подкрепа на кабинета на Петков гласа си дадоха116 народни представители, като това не беше достатъчно той да бъде спасен.
От пленарната зала отсъстваше само Елена Гунчева от "Възраждане" - по здравословни причини. При първото гласуване на вота против кабинета гласуваха 124 депутати, но след прегласуването те намаляха с един. Оказа се, че срещу вота е гласувал Рамадан Аталай от ДПС, който изрично обясни от трибуната, че е станала грешка.
"Беше чест за мен да водя правителство, което беше свалено от г-н Пеески, г-н Борисов, г-н Трифонов и г-жа Митрофанова. Този вот е само една малка стъпка по един много дълъг път", обяви пред парламента веднага след гласуването премиерът в оставка Кирил Петков. "
"Ще продължим в тази битка да отвоюваме държавата си и един ден ще имаме държава без задкулисие, без мафия, една нормална европейска държава", допълни Петков.
Какво следва оттук нататък?
Въпреки гласуваният от парламента вот на недоверие, настоящото правителство ще продължи да изпълнява задълженията си до избиране на ново или назначаване на служебен кабинет от президента.
Според Конституцията първата стъпка е да се направи опит за избор на ново правителство от настоящото Народно събрание.
За целта президентът Румен Радев трябва да свика консултации с парламентарно представените сили, след което да връчи мандат на най-голямата от тях - тази на "Продължаваме промяната".
Ако те не успеят да излъчат правителство, което да бъде одобрено с мнозинство от парламента, или върнат мандата, следващият отива при втората политическа сила - ГЕРБ. Ако и те не успеят да съставят кабинет, остава още един мандат, който държавният глава да връчи на една от останалите политически сили. Досега той го е връчвал на третата - в момента това е ДПС.
Ако отново няма избрано от парламента правителство, президентът ще трябва да назначи служебно, което да организира нови избори. Парламентът ще се разпусне.
Според вицепремиера в оставка Асен Василев най-вероятно е да има нови избори през септември.
Премиерът в оставка Кирил Петков обаче обяви пред Би Ти Ви преди гласуването на вота, че има възможност още депутати от настоящия парламент да подкрепят правителството, което ще бъде предложено с мандата на "Продължаваме промяната".