Два са вариантите за окончателно приемане на законопроекта, който трябва да действа след 13 май - това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред БНР.
"Ако се запазят сегашните текстове, не би трябвало да се променя философията на записаното в частта на здравеопазването, а да се прецизират само някои тълкувания и дефиниции", обясни той. Според втората хипотеза може да се приеме вземането на решение за въвеждане на извънредна епидемична обстановка да става от парламента след предложение от Министерски съвет и на база оценка от здравния министър и главния държавен здравен инспектор.
Критериите за налагане или за отмяна на мерки ще зависят, както досега, от медицинските резултати и статистическите данни.
След отпадане на извънредното положение в сила ще остане временната забрана за влизане на чужди граждани в страната, временната забрана за придвижване на територията на страната, в случай на епидемични огнища, временното ограничаване на експлоатацията на обекти с обществено предназначение като театри и опери, 14-дневната карантина за влизащите в страната и отчетът на заболелите от COVID-19.
В понеделник предстои среща с министъра на културата относно стъпките за поетапно отваряне на дейностите в закрити пространства.
Един от основните въпроси, който все още остава без консенсус, е кога да бъдат отворени детските градини и яслите.
"До две седмици ще видим резултатите в страните, които отпуснаха тези мерки и на тази база, както и на наши анализи, ще вземем своето решение", разясни той.
За проблемите с недостига на медицински персонал, Ананиев каза, че втора година предлагат на Министерството на образованието и науката да увеличи на броя на местата по медицина, особено за специалността на медицинските сестри.
"За да можем да увеличим заплащането на специалистите по медицински грижи, вдигнахме цените на доста клинични пътеки, което ще се отрази за увеличение на заплатите на специалистите", каза още той.