Турция заведе дело срещу „Газпром“

Турция започна дело срещу руския монополист „Газпром" заради цените на газа в Международния арбитражен съд. В края на миналата година Москва обеща отстъпки за турската държавна компания „Боташ", но това така и не е изпълнено към момента - не са подписани и никакви документи.

Отделно, ходът на турската страна идва в момент, когато преговорите за „Турски поток" са замразени, а двете държави имат различни позиции за мир в Сирия.

Газовата отстъпка за Турция бе анонсирана в началото на преговорите между лидерите Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, които се проведоха в края на миналата година за строителство на газопровода „Турски поток" като алтернатива на „Южен поток" и заместител на руския транзит през Украйна.

След това обаче Анкара обяви, че иска отстъпка от 15 на сто, докато „Газпром" се съгласи на 10 на сто. Тогава „Боташ" купуваше руския газ за 370 долара за хиляда куб. м.

Русия продава на частни вносители в Турция около 10 млрд. куб. м природен газ годишно, който тече по Трансбалканския газопровод през Украйна, Румъния и България. Като се добавят и покупките на държавната компания „Боташ", общият обем на вноса е 27,3 млрд. куб. м.

Турските претенции се основават на документ от 29 декември 2014 г., с който „Газпром" поема срок от шест месеца, за да въведе намаление в цените, на които продават синьо гориво на Турция.

Говорителят на компанията Сергей Куприянов потвърди, че в договор е предвидена възможност „Боташ" да се обърне към арбитраж.

На 31 юли тази година руският енергиен министър Александър Новак заяви, че "Газпром" и турската компания са договорили отстъпка от 10,25 процента в цената на руския газ. Новак допълни, че засега няма подписани документи за отстъпката.

Новините

Най-четените