Заседанието на Европейския съвет за бюджета на ЕС до 2027 г. продължи цели 27 часа, като накрая отново не се стигна до споразумение. Това обяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
В петък лидерите разгледаха второ предложение на Европейската комисия. Причината за липсата на консенсус за бъдещата бюджетна рамка на ЕС е голямото противопоставяне между заможните "пестеливи" държави членки и останалите страни. Така наречената "пестелива четворка" на Дания, Австрия, Швеция и Холандия заяви, че няма да приеме бюджет от повече от 1% от БВП на блока.
Преди това предложението на Шарл Мишел, което би ограничило съвместните разходи на 1.069% от съвместния БВП, беше отхвърлено както икономичните четири, така и другите 17 държави членки, включително Испания, Португалия, Гърция, Полша и Унгария, наречени "приятели на Кохезията".
Източните и южните държави членки настояват за отпускане на повече пари за "Фондове за кохезия" - пари за по-бедните региони, както и за субсидии за земеделските стопани, което също се подкрепя от Франция, Ирландия и други.
Засега не е насрочена дата за следващо заседание на държавните и правителствените ръководители, на което отново въпросът да бъде обсъден, като по думите на Мишел ще има нужда от още време за постигане на единна позиция.
По негови думи постигането на споразумение е политически въпрос, както и че вижданията на отделните страни вече се сближават. Той също така заяви, че голяма част от затрудненията днес са свързани с оттеглянето на Великобритания от ЕС.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че каквото и да се споразумее Европейският съвет, то трябва да бъде одобрено от Европейския парламент. Тя добави, че разговорът за бюджета засяга 27 различни интереса.
Видяхме много сериозно отношение от всички. На прав път сме. Има различни отговори има на въпроса какви собствени приходи да има бюджетът на ЕС, допълни Фон дер Лайен.
Сегашната бюджетна рамка на ЕС продължава до края на тази година, а новата ще обхване периода от 2021 до 2027 г.