ЕК обвини „Газпром“ в монопол, Москва отрича

„Газпром" отхвърли претенциите на Европейската комисия, че налага необосновано високи цени на природния газ на България, Полша, Латвия, Литва и Естония, Полша.

По-рано днес европейският комисар по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер заяви, че руската компанията е използвала господстващо положение на пазара, за да оказва натиск над страни от ЕС в рамките на създаването на газова инфраструктура в Полша (газопровода Ямал) и в България (Южен поток).

Проверката на ЕК започна през 2012 г., за да стане ясно дали компанията нарушава европейското антитръстово законодателство. Антимонополното дело бе замразено заради конфликта в Украйна и изострянето на отношенията между Брюксел и Москва, но в последните седмици бе възобновено.

Предварителното мнение на разследващата комисия е, че руската компания нарушава антитръстовите правила на ЕС чрез „цялостна стратегия за разделяне на централно- и източноевропейските газови пазари", например като ограничава възможността на своите клиенти да препродават закупения газ през граница.

Така за България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия е невъзможно да купят по-евтин газ от съседна страна, на която синьото гориво от Русия се продава по-евтино.

Руският монополист е подозиран още в подриване на диверсификацията на доставките на синьо гориво, както и в преразпределяне на пазарите чрез нарочно намаляване на доставките за газ.

Ако влезе в съдебна фаза, делото може да провокира ново напрежение между ЕК и Русия. Акциите на Газпром на Московската борса поевтиняха с 2,9 на сто до 150,83 рубли поради претенциите на ЕК. Руският монополист разполага с 12 седмици, за да отговори на изложението на възраженията. Брюксел обеща справедлива и открива процедура, а според "Газпром" спорът трябва да се реши на високо равнище.

„Всички дружества, които оперират на европейския пазар, без значение дали са европейски или не, трябва да спазват правилата на ЕС. Опасявам се, че "Газпром" нарушава антитръстовите правила на съюза като злоупотребява със своето господстващо положение на пазарите на газ в ЕС ", коментира Вестегер.

 

#2 dimitarsto 22.04.2015 в 19:10:06

По повод на обвинението, Путин си разшири другия крачол на панталона...

#3 pepe 23.04.2015 в 07:35:55

А лошите американци продават петрола на под $50 за барел и продължават да натискат пазарните цени на енергоносителите надолу /след, както казват сега, повече от 30 години "oversupply", въобще не се съмнявам защо решиха да споделят този abundance с останалия свят точно сега, но това е отделен въпрос, който може да се зададе и на тези от изток и от запад/, самоче ние трябва да продължаваме да купуваме на "братски" цени. Ами в тази ситуация много им здраве на руснаците, че започнали да продават на Китай - те го правят не за друго, а защото само там са готови да купуват на цените, на които те искат да продават. Ако въобще загубят всякакъв интерес към нас и ни освободят напълно от присъствието и представителството си аз лично ще се чувствам най-добре.

#4 Rowan 23.04.2015 в 08:07:23

Нема се плашите, кога почнем да ползваме братски американски шистак, сегашните високи цени ще ни се струват като благотворителност. Иначе, от край време „няма вечни приятелства, има вечни интереси“. Но вместо да се ровим, как Русия ни се отплаща за изявленията на Чехльото (че Раша е агресор) и служебните му министри, щото била „основна заплаха за страната ни“ (цитат на служебния министър на отбраната – редовна клакьорка във Фейса на УСА амбасито), редно е медиите да прокоментират, как братска УСА се отплаща за Марко Тотевската ни лоялност и подкрепа. Като ще сме евро-атланти (макар че в Европа ни броят за азиатци, пък в Атлантика български военен кораб никога не е ходил), нека да отрежем Раша, да изгоним Лукойл, да спрем да купуваме газ от Газпром, да забраним достъпа на руснаци до страната ни, а защо не и да прекъснем дипломатическите отношения с тази „агресивна империя“, и всичко ще ни е наред. Направо си представям реки от шистак и нефт: бензина по 10 стотинки, а газта за домакинствата без пари (както беше в Украйна до преди Майдана, ако случайно някой е забравил), страната ще се издържа само от реекспорт на безплатните американски нефт и газ и няма да плащаме данъци… Изобщо идилия? Чудя се какво още чакат Тиквата и Чехльото?

#5 pepe 23.04.2015 в 10:12:18

Това как е било в Украйна мене какво ме гре? В Украйна може и да е било - докато се опитват да ги "наместят" в Евразийския съюз, по същия начин по който сега лигавят гърците, понеже в България проекта им глътна въздух, самоче тук нито е било, нито се е предвиждало да бъде - просто украинците стоят между тях и Германия, а на германците трябва да се продава евтино - с плахата надежда че руснаците могат да изкопират някоя технология, зада не им се налага да я копирт от Китай - което те вече правят и че като копнат нещо немско може да стане така, че десетте нови руски танка произведени за последните 20 години, дето по най-оптимистични оценки на самите руснаци се доближават до онези 200 дето немците нямало да режат на скрап може и да не се налага да отиват на капитален ремонт след като минат на парада /а 5 от тях може и да са с дървени куполи - боядисани, както се оказа, че била голяма част от "елитната" руска техника на парадите едно време - ама това беше тогава, а сега може би нещо се е "подобрило"?/... Как няма да продават на Китай, като ги е страх, че сега като им наложат отново едно технологично ембарго, ако не внасят електроника от Китай и сед 20 години ще са точно там, където са и сега. Само ми е любопитно да видя как в момента в който Китайците се усетят като по-силни руския Евразийски съюз бързо ще стане Китайски Евразийски съюз. Тя тая работа с продажбите на Китай /както и тръбопроводите през Турция и Гърция - а оттам накъде?/ как точно сега изведнъж им хрумна каква страхотна далавера е? Прав им път към Азия на руснаците, аз няма да съжалявам за тях. Тиквата и Чехльото имат проблем, защото е трудно да докарат американския петрол до нас, защото всички връзки на България са изградени така, че тя да е напълно зависима от доставките от Русия, а единствения голям преработвател на нефт, удобно продаден на практически руска компания /за което разбира се е виновен Костов/може да преработва само руски нефт, или поне така твърдят руските "енергийни експерти". Ама нищо, като направят газопровода до Турция, дето толкова ни плашат с него /с какво точно - че няма да им плащаме тръбите, дето искаха да ги зарият в нашата земя, след като и уредят с подлогите си в България статус, който на практика е несъвместим с принадлежността и към територията на България? - просто чудничко е как "патриотите" някакси пропуснаха да реагират на това/, тъкмо ще гарантират построяването на Набуко. А ако си мислят, че турците ще се съобразяват с някакви техни условия, относно това на кого могат да продават и на кого не - не са уцелили Ердоган-а /чиято поддръжка за НАТО, просто между другото, отстъпва само на ислямизма му/. Въобще да - добре е, когато руснаците официално се държат като "батки" - петрола наместо стабилно да клони към $150 за барел изведнъж се оказва под $50 /ама как така, той си е така от 30 години, вие просто някакси сте пропуснали да го забележите/.

#7 pepe 23.04.2015 в 11:49:06

А ти какво по-различно очакваш да откриеш в една официална позиция? На Тайван, за който внимателното балансиране между Китай и САЩ е "въпрос на оцеляване"?

Новините

Най-четените