Бюджет 2020: МФ готви ръст на заплатите в държавния сектор

В последния работен ден преди местните избори Министерството на финансите публикува Проектобюджета за 2020 г. и актуализираната бюджетна прогноза до 2022 г.

"И при приходите, и при разходите за периода 2020-2022 г., изразени като процент от БВП, се наблюдава тенденция на спад от 36,9 % до 35,0 %, а в номинален размер стойностите на тези показатели се увеличават, като от 46,827 млрд. лв. за 2020 г. се очаква да достигнат 50,143 млрд. лв. през 2022 година", се казва в съобщението на МФ.

Екипът на Владислав Горанов извежда 5 приоритета на държавния бюджет за следващата година - "образованието, здравеопазването, отбраната, пенсионната политика и политиката по доходите".

Предвижда се минималната работна заплата да се повиши до 610 лв. на 1 януари 2020 г. и до 650 лв. на 1 януари 2021 г. Размерът й ще се запази през 2022 г.

Заложена е и мярка за увеличение с 10% на на средствата за заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения, включително и на средствата за осигурителни вноски, което ще има отражение върху заплащането на заетите в бюджетния сектор.

Минималният осигурителен доход за самоосигуряващи се лица ще расте паралелно с МРЗ.

Максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се запазва в размер на 3 000 лева.

Увеличение на пенсиите ще има от 1 юли 2020 г. с 6,7% по т.нар. швейцарско правило за всички пенсии, отпуснати до 31 декември 2019. Осъвременяване на пенсиите ще има и през 2021 и 22-ра година.

За периода 2020-2022 г. тежестта на една година осигурителен стаж в пенсионната формула се запазва в размер на 1,2.

В сектор „Образование" ще продължи реализацията на мерките, целящи подобряване на социалния статус на учителите, като за тази цел ще бъдат предоставяни ежегодно допълнителни средства в размер на 360 млн. лв. за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал.

Целта е през 2021 г. да бъде постигнато удвояване, спрямо 2017 г., на средствата за възнаграждения на педагогическите специалисти, съобщават от Министерството на финансите.

Основните приоритетни направления в областта на здравеопазването през тригодишния период са осигуряване на финансова устойчивост и обезпеченост на здравната система, с цел подобряване здравето на населението, повишаване и поддържане качеството на живот чрез намаляване на преждевременната смъртност и заболеваемостта, както и преодоляване на регионалните дисбаланси и осигуряване на функционално взаимодействие между отделните нива на медицинска помощ.

Изграждането на Национална здравна информационна система, посредством използване на нови технологии в областта на електронното здравеопазване, е сред приоритетите, с които се цели подобряване на качеството и ефективността на процесите в системата на здравеопазване.

През периода 2020-2022 г. политиката, провеждана от правителството в областта на отбраната, продължава да е приоритетна. Осигурени са средства за поддържане и развитие на националните отбранителни способности и способностите, свързани с колективната отбрана, в т.ч. средства за изпълнение на приетите от Народното събрание инвестиционни проекти. Относителният дял на капиталовите разходи към общите разходи за отбрана е над 20-процентния критерий на НАТО. Разходите за отбрана са съобразени с Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2 на сто от БВП на Република България до 2024 година, се казва в съобщението на Министерството на финансите.

Въз основа на допусканията, при прогнозно положително нетно дългово финансиране за периода 2020-2022 г., се запазва тенденцията за намаляване на съотношението на държавния дълг спрямо прогнозното ниво на БВП от 18,6 % към края на 2019 г. до 17 % в края на 2022 година.

 

 

Новините

Най-четените