"Уестингхаус" ще наеме за офиса си в София около 200 български инженери

В България сме от 24 години, и смятаме да работим и в бъдеще. Това заяви пред телевизия Bulgaria on Air Ив Браше, президент на "Уестингхаус" за Европа, Азия и Африка.

"В България работим по 4 проекта - удължаването на живота на реакторите от 5-ти и 6 -ти блок на АЕЦ "Козлодуй", възможностите за зареждането им с наше гориво, извеждането от експлоатация на блокове 1,2,3 и 4, и проекта за изграждането на 7-ми блок."

В следващите 3-5 години "Уестингхаус" ще наеме за българския си офис около 200 български инженери, които ще работят както по тези проекти, така и по проекти, които компанията изпълнява в Европа, каза още Ив Браше.

Ако започне строителството на 7 блок директно ще бъдат наети 2500-3000 специалисти, а индиректно още около 20 000, предимно в Северозападна България, за период от 6-8 години.

До 31 март правителството на България трябваше да потвърди меморандума за строежа на 7-ми блок на "Козлодуй" по технологията AP-1000, подписан от кабинета на Пламен Орешарски.

Управляващите обаче не го направиха с аргумента, че България не може да си позволи да поема нов заем за строеж на нов ядрен блок.

Въпреки това от "Уестингахаус" декларираха готовност "да се разгледат различни модели за внедряването на AP 1000" в бъдеще.

"Ядрената енергетика е дългосрочен бизнес, и разбира се, че не сме се отказали от проекта за строителството на нов блок на площадката в Козлодуй. Когато строиш нещо, което има живот повече от 60 години, няколко месеца забавяне не са голям проблем", каза Браше.

Браше е в България за срещи с партньори и клиенти на компанията, предвиждат се срещи и с политици, за да се поставят разговорите за Блок 7 на нова основа. Специфичните условия на площадката в АЕЦ "Козлодуй" (технологията "вода под налягане" и капацитетът на мрежата) свеждат избора при евентуално решение за изграждане на нови мощности до две страни-производителки: САЩ и Русия.

"Уестингхаус" беше предпочетен като проектант на 7 блок заради изискването за диверсификация на енергийните доставки и производство.

Осем реактора AP1000, какъвто се очакваше да се изгради в "Козлодуй", вече строят в две американски и две китайски атомни централи.

Неотдавна бяха сключени акционерни споразумения за изграждането на ядрени мощности с технология AP1000 на площадката „Мурсайд" във Великобритания, а през лятото на тази година се очаква подписването на споразумение с Турция.

Новините

Най-четените