Проф. Стив Ханке, един от съветниците на България при въвеждането на валутния борд е против влизането на България в чакалнята за еврозоната, стана ясно от думите му пред bTV.
Стив Ханке е професор по приложна икономика от университета "Джон Хопкинс" в САЩ. Той еикономически съветник на президента Роналд Рейгън.
Според него системата на Валутния борд е по-добра и левът е по-добър, защото валутният борд налага твърдо бюджетно ограничение на фискалните власти в България. Те не могат да заемат пари от Централната банка, това е твърдо бюджетно ограничение.
България е сред лидерите в Европейския съюз с нисък дефицит, съотношението държавен дълг/БВП е ниско. Това е едно предимство. Нямате проблема на Гърция, каза проф. Ханке, според когото България ще има фискален проблем като Гърция, ако приеме еврото.
"С Валутния борд и лева, България има суверенитет над паричната си система. Тоест, ако нещо лошо се случи с еврото, България може да смени резервната валута на щатски долар или злато, или друга по-висша такава. Вторият аспект на суверенитета е, че сега резервите на лева се пазят в България, контролират се от българите. Ако влезете в еврото, ще трябва да изпратите огромни суми от резервите си във Франкфурт и ще се контролират частично от Европейския съюз и ЕЦБ", каза проф. Ханке.
Той даде пример с Литва, която е изпратила 550 млн. евро резерви във Франкфурт. Това е въпрос на суверенитет.
"Трето, превъзходството на системата - погледнете Хонконг и валутния им борд. 6 месеца има размирици и проблеми, а хонконгският долар е останал клонинг на щатския долар, напълно стабилен, нищо не се е случило. Никога не е имало провал на валутен борд", обясни проф. Ханке.
Той даде съвет - "взимате Валутния борд и, както неотдавна писахме с професор Танев, го разширявате да обхване и банковата система. Банковата система ще бъде непоклатима като лева и Валутния борд. Ще имате най-модерната система. Забравете за европейските регламенти и бюрократи, които погазват всичко. Не се справят много добре, не се славят с добра история. Само погледнете Гърция".
Ханке отново посъветва да погледнем примера на Гърция. "Красотата на валутния борд е, че можете да го замените за по-добра резервна валута, ако еврото поради някаква причина отслабне. Имате паричен суверенитет. Когато минете на еврото, ще сте в капан. Никога няма да можете да се измъкнете", обясни професорът.