"Според мен няма институция в България, която може да спре тази сделка". Така Петр Баран, бивш главен оперативен директор на ЧЕЗ България в периода 2011-2015, коментира сделката за продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ на компанията "Инерком България" на Гинка Върбакова.
По думите му сделката ще се случи, ако "всички политици не се намесват много в тази история" и ако "Инерком" или финансиращите институции не се откажат от нея.
На въпрос дали според него някой стой зад Гинка Върбакова, Баран отговори кратко: "Нямам представа".
Той не за пръв път чува името на собственичката на "Инерком".
"Това е нещо, което много ме кефи, защото сега всички се чудят коя е Гинка, коя е г-жа Върбакова, какво е Инерком", коментира Баран пред bTV.
Той обясни и че преди е имало интерес на инвеститори към купуване на бизнеса на ЧЕЗ в България - "от септември 2016-а, ако не беше г-н Вълканов, братя Бобокови с румънски инвеститори, след това Бобов дол, евреите", изреди бившия оперативен директор на компанията. По думите му тогава не се е стигнало до сделки, защото ръководството на ЧЕЗ в Чехия, най-вероятно, не е било удовлетворено от предложените цени.
"За да се случи една сделка трябва да има продавач и купувач", посочи Каран. Той не е учуден от липсата на апетит сред "големите играчи" към българския бизнес на ЧЕЗ. Същевременно посочи, че не е "стратегическо" за чешката компания да продължава своите сделки в България. Сега компанията инвестирала в Германия, Франция и други западни държави.
Една от причините за оттеглянето на ЧЕЗ от България вероятно са конфликтите с правителството в лицето на регулатора - Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
"Ние винаги имахме разправии с регулатора, за да обясним защо искаме дадено увеличение на тока", разказа Баран, но стана ясно, че дружеството не е работило на загуба у нас.
По думите му ЧЕЗ не е държавна - Чехия имала "само 70 процента от компанията". Акционерното дружество си имало управителен съвет, който управлявал дейността, и надзорен съвет, който я контролирал. Принципал обаче бил чешкият министър на финансите, в надзорния съвет имало 30 синдикати, а другите били представители на политическите партии.
Както обясниха по-знаещи, няма свястна банка в света, която би дала кредит за да покрие 100% от цената на сделката и купувачът да не даде и една стотинка лични средства. Така че въпросът КОЙ е истинския купувач стои открит.