Кашляй си, за твоя сметка е...

Няма как човек, който работи на заплата, да не се почувства засегнат от новите мерки, които презентира управляващата коалиция, относно болничните. Те предвиждат първият ден от отпуската по болест не просто да не се заплаща от работодателя, а да се заплаща въобще.

С други думи, ако си болен и имаш нужда да си останеш вкъщи, трябва да преглътнеш, че ще останеш без заплащането си за един ден. Това е.

Съществуват и изключения, по които работи специална работна група. Засега сред тях попадат родителите, които трябва да се грижат за болно дете, и служителите, пострадали при трудова злополука.

Според настоящата законова рамка първите три дни от болничния се покриват от работодателя, а работникът получава 70% от сумата, на която е осигуряван. При по-дълго отсъствие държавата покрива тези 70% за всеки следващ ден.

Проблемът, който възниква според управляващите, е, че много хора злоупотребяват с правото на болничен, пускайки си болничен лист често вместо отпуска в ситуации като по-дълъг уикенд и т.н. Според ГЕРБ и Обединените патриоти действително се наблюдава сериозен ръст в подадените болнични през последните години. Само за първите 6 месеца от 2019 г. са взети повече отпуски по болест, отколкото за цялата 2018 г.

Това, че се злоупотребява с този момент не е новина. За подобни неща през последната година сигнализират и от НОИ, и от правителството.

А през последните месеци работодателските организации пак нададоха глас за промени в ситуацията с изплащането на парите за болни служители и тези първи три дни или да се поемат от държавата, или въобще да не се плащат.

Очевидно крайният резултат от лобизъм, сблъсъци на интереси и политическо умуване е това. Един ден без заплащане, когато сме болни.

Проблемът в случая е, че това ситуация, в която няма как и вълкът да е сит, и агнето да е цяло.

Или работодателите трябва да изплащат сериозни пари за болнични в момент, в който все повече болнични биват издавани, или държавата и (вечно празната) НЗОК трябва да поеме бремето по изплащането им, или служителите трябва да бъдат ощетени с пари, когато боледуват. Все някой ще бъде ощетен.

В случая от работодателите прецакването се прехвърля върху служителите, защото част от тях злоупотребяват с отпуска по болест. Това е тезата, която управляващите защитават.

Тъй като не може да се прави толкова мащабна проверка (дори и проверките на случаен принцип осигуряват съвсем малко покриване на случаите), която да установява колко от издадените болнични са всъщност предтекст за дадения служител да си остане вкъщи или да иде на малко по-дълга почивка, се прибягва до рестриктивна мярка за всички. Тя пък осигурява на правителството благосклонния поглед на бизнеса на фона на новото увеличение в минималната работна заплата.

Погледнато така, ситуацията звучи близко до разумното, поне от гледна точка на управляващите.

Най-уязвимите финансово - работещите около прага на минималната заплата - получават увеличение във възнаграждението си (което малко или много ще бъде изядено от инфлацията, но това е друга тема), работодателите получават освобождаване на едни средства, които досега са давали за болнични, а държавата си измива ръцете като един същински Пилат Понтийски.

Според Менда Стоянова дори това може да има косвен ефект - повишаване на заплатите на служителите, тъй като с тези пари, които няма да отиват за болнични, работодателите ще могат да си го позволят. Разбира се, подобно твърдение се заиграва твърде много с потенциални възможности, че да го приемем сериозно.

И все пак ефектите от предложената мярка действително трябва да се вземат предвид. И най-прекият от тях е чисто здравният.

Ако погледнем данните на Министерството на финансите за 2018 г., над половината от работещите българи се осигуряват на минималната работна заплата (колко от тях получават такова възнаграждение е съвсем друг въпрос), още малко над 20% декларират заплата между 560 и 1000 лв. на месец - общо това са около 75% от работещото население на страната, които официално получават под 1000 лв. на месец.

Когато получаваш под 1000 лв. на месец, особено ако имаш семейство, опцията да загубиш заплащането за един ден не е особено примамлива. Не заради самата сума (която е около 30 лв.), а заради психологическия ефект от това, че за този ден няма да ти бъде платено.

Така че една немалка част от тези хора (а вероятно и част от останалите, които на месец получават по над 1000 лв.) ще предпочетат да изкарат грипа си, вируса си и т.н. на крак, просто защото бюджета им не позволява друго.

Колкото и от социалното министерство да увещават, че няма да има ощетени, ощетени ще има.

Просто така стоят нещата. Проблемът идва, когато тези, които го отнасят, са реално най-уязвимите в цялото уравнение.

#1 Дракон с кисело зеле 16.11.2019 в 00:56:03

Я аз, като човек, който от пет години работи на свободна практика, а докато беше на трудов договор, не е взел и ден болничен, да задам два въпроса. Да приемем, че съм склонен по някаква причина да злоупотребя и да си взема един болничен ден, за да си удължа уикенда на село, примерно. Щом този един болничен ден няма да ми се заплати, защо да не злоупотребя направо с една седмица или повече? Това ще ми е по-изгодно. И вторият въпрос - за нещо, което, всъщност, ми се е случвало. Да речем, че работя на смени, два на три - дневна, нощна, три дена почивка. Счупил съм си зъб и по спешност съм отишъл на зъболекар, който в третия почивен ден изважда въпросния зъб и ми предписва обезболяващи. Трябва ми един ден да си остана вкъщи, понеже заради лекарствата и болката не съм особено адекватен. Как да си взема болничен, ако той няма да ми се заплати? Алтернативата е на работа да отида на практика дрогиран - което и направих, между другото, понеже нямаше кой да ми поеме смяната. Добре, че не стана някой гаф. А може и пак да си взема много повече болнични, отколкото ми трябват. --- Както и да е. Не съм взимал болнични, а откакто си работя от вкъщи, не ми и трябват, но това, което виждам от тази мярка, е, че доста хора някоя лека болест вместо да си я изкарат вкъщи и да загубят пари, ще я пренесат на работното място - и те самите ще оздравеят по-бавно, и ще заразят и други хора. Чудесничко просто.

#2 SilvioGesell 16.11.2019 в 01:03:33

Подкрепям мярката. Взимането на фалшив болничен е масов спорт в България. За да спре и взимането на по-дълги фалшиви болнични, да се обвържат с бонуси, ДМС и т.н 2,3 дена + и губиш бонуса. Какво пък толкова, ако ти е толкова зле си стоиш вкъщи, все едно неплатен отпуск. За какво въобще да се плаща за неприсъствие...

#3 Дракон с кисело зеле 16.11.2019 в 01:24:32

За да спре и взимането на по-дълги фалшиви болнични, да се обвържат с бонуси, ДМС и т.н 2,3 дена + и губиш бонуса. ---- Това е тотална идиотщина. Разбира се, от айнрандаджия, който вярва, че данъците са кражба, няма какво друго да се очаква, но все пак да се каже. Като отнемеш на служител бонусите заради два-три дни болнични, къде точно му е сметката да не си вземе двайсет-трийсет дни направо?

#4 SilvioGesell 16.11.2019 в 13:44:37

Тоест дай да не адресираме проблема за да не вземе да стане по- голям. Ами като толко му се почива на така наречения работник от твоя случай, разделяме се и да си почива направо.

#5 SilvioGesell 16.11.2019 в 13:48:50

ето пример 1000 лева заплата 500 лева бонус. Губиш 500 лева бонус от 3+ болнични. Всичко отгоре се плаща по 70% ивеин ден е неплатен. Ако си вземе целия месец ще получи 600-700 лева вместо 1500. На мен ми изглежда като решен проблем. Трябва да си наистина зле и болен иначе дългия уикенд на село излиза скъпо. Ако управляваш бизнес с много служители ще разбереш колко е лошо това с болничните

#6 Дракон с кисело зеле 16.11.2019 в 14:38:35

Не, идиот такъв, викам да адресираме проблема адекватно, а не да изхвърляме и бебето с водата от ваничката. Когато за един проблем наказваш всички, и невинни, и виновни, защо първите да не правят въпросния проблем? Така или иначе ще бъдат наказани. И ако ще отнемеш на някого изработения бонус, понеже имал наглостта да падне по стълбите и да си навехне крака, защо човекът изобщо да се трепе да изработва бонуси? На всеки може да му се наложи да излезе за два-три дни в болнични, да не говорим, че за всяко работно място е по-добре грипозният служител да си вземе болничен, вместо да дойде на работа и да изпозарази всичко живо. Бтв, имаш ли данни за количеството фалшиви болнични листове спрямо количеството истинните? Аз не намерих такива данни, понеже.

#7 Kenny McCоrmick 16.11.2019 в 15:04:13

Абе, проблем с фалшивите болнични че има - има. Дали неплатеният първи ден е решението - съмнително. Според мен на първо време може да поорежем малко празниците в тая страна. Кому е нужно да почива на 3 март, 6-ти, че и 22-ри септември? Сериозно питам, защото в тия почивни дни народът не прави нищо продуктивно - през март месец пие и се бие в гърдите, а през септември слива де що има почивни дни, за да топи дупето за последно на Халкидики. Междувременно е издумкал вече и платените отпуски или къта някакви дни, за да може да се отдаде на безпаметна зимна ваканция по Коледа. И се прибягва до болнични - кой ще му каже и копче. Второ, за мен е крайно време да се въведе така нареченият "personal day off" или един ден на определен период от време, в който можеш да отсъстваш БЕЗ уважителни причини или болест. Такава практика има в редица западни държави и работи много добре. Така няма да се вадят болнични за глупости. А за по-сериозни заболявания така или иначе болничният никога не е само ден, дори и за грип и настинка. Трето, ако неплатеният първи ден от болничния ще научи българина да разпределя по-добре отпуските си - аз съм за. Мнозина до септември нямат и един ден платена отпуска, все едно са правили околосветско пътешествие. 15 дена платен отпуск са три седмици off work, демек две морета или море и планина, и пак ти остават още пет дена да разпределиш някъде.

#8 SilvioGesell 16.11.2019 в 15:16:10

с обидни епитети не правиш позицията си по- силна. Личи се че работиш за себе си и не си бил отговорен за големи екипи. Ами човека с навехнатия глезен може да се сърди на тези които години са лъгали. Фалшивите болнични също така наказват примерните работници защото работата не намалява а се разпределя.

#9 Дракон с кисело зеле 16.11.2019 в 15:27:48

Ох, милото. Засегна ли се? Да ти припомня ли как с пяна на уста ми проповядваше, че данъците са кражба и този, когото са го обрали, трябва да си открадне парите обратно? Човек, чиято позиция е такава олигофрения (и това е видно и от коментарите ти тук, между другото), си заслужава обидните епитети. Не разбрах, разполагаш ли с използваема статистика за фалшивите болнични спрямо истинните?

#10 SilvioGesell 16.11.2019 в 15:38:27

защо аз да имам такава статистика. тези които приемат мярката трябва да имат бе сульо. https://m.dir.bg/dnes/politika/krasimir-karakachanov-ima-zloupotrebi-s-bolnichnite-menda-stoyanova-se-e-obarkala Баси дебила си верно щом искаш да те точат с данъци и всеки да ти се качва на главата докат бачкаш без болничен той да си пое ракията на село. Олигофрен

#11 Дракон с кисело зеле 16.11.2019 в 15:47:32

Значи нямаш. ОК. Бтв, за човек, който ми изнедоволства от обидните епитети (които бяха напълно заслужени), изсипа бая екскремент сега. Значи освен дето си тъп и си нямаш представа за какво говориш, си и лицемер. Еваларката.

#12 SilvioGesell 16.11.2019 в 15:52:52

Опитвам се да слеза на твоето дебилно ниво пък дано ме разбереш. :Д Очевидно щом ти направи впечатление смяната на тона не ти е безразлично как тече дискусията. По въпроса за статистиката, аз подкрепям взетото решение на базата на статистиката което отговаря на моето усещане. Статистика може да търсиш от управляващите. Знам че тия концепции са ти трудни с ограниченията с които се бориш. Не в лесно да си малоумен съжалявам те

#14 Дракон с кисело зеле 16.11.2019 в 16:02:01

За трети път отказваш да ми я споделиш тая статистика, впрочем. Дай да я видим де.

#16 SilvioGesell 16.11.2019 в 17:02:47

Добра статистика. Реално близо 30% от болничните са фалшиви. Това че другите не са оспорени не ги прави истински, не ги прави и фалшиви. Ако се оспорят на 100 % близо 700000 ще са фалшивите

#18 SilvioGesell 16.11.2019 в 17:18:41

3300 / 12000 е 27.5%. Както казах при 100% оспорване около 750 0000 ще са невалидните

Новините

Най-четените