Един ден след публикуването на този коментар, се случи поредният нелеп инцидент, довел до човешка смърт. Дете на 6 години застреля мъж по невнимание, след като "на трапеза" притежател на пистолет със законно разрешително е позволил достъп до зареденото оръжие на малкото момче. Собственикът на пистолета е Лазар Влайков, председател на Общинския съвет в Септември от ГЕРБ. Разполагал е с разрешително за огнестрелно оръжие, въпреки че от няколко години е разследван за тежко нападение с нож.
Фатален край на семеен тормоз, продължил с години. Поредната предизвестена смърт, в която МВР се превръща в пасивен виновник заради бездействието си. Подобни и още по-брутални „диагнози" бяха поставени след убийството на 42-годишната Елена Василева, застреляна на улицата от съпруга си Венцислав с пистолет с изтекло разрешително за ползване.
По случая с убитата жена има твърде много тежки въпроси и един от тях е как полицията контролира огнестрелните оръжия.
Фактите, които бяха изнесени от Софийската градска прокуратура са повече от притеснителни. Убиецът е притежавал пистолет, който е регистриран на негова фирма.
Разрешителното е изтекло още през 2008 г. (!!!), но МВР не е иззело оръжието. Няма логично обяснение за това - след като по закон служба „Контрол на общоопасните средства" (КОС) е длъжна да го прибере, да наложи глоба и да предаде случая на прокуратурата за установяване на евентуално престъпление.
Не само че МВР девет години не успява да отнеме незаконния пистолет, но и не се мотивира да си свърши работата дори след като нарушителят получава ограничителната заповед след многократни жалби от страна на бъдещата си жертва.
По-паметливите вече имат deja-vu. През март 2014 г. МВР щурмува апартамента на Петко Петков в Лясковец, след като в продължение на три години не можеше да изземе четирите ловни пушки с изтекли разрешителни, които той притежава. За Петков е имало ясни индикации за психически проблеми. Акцията, чието провеждане обра много критики, завърши с убийството на един полицай, четирима ранени служители на отряда за борба с тероризма, и доживотна присъда за Петков.
Веднага след трагедията преди 3 години прокуратурата започна акция за проверка на случаите с изтекли разрешителни за огнестрелни оръжия. Главният прокурор Сотир Цацаров смъмри МВР заради системното пренебрегване на закона, като още тогава имаше данни за над 100 случая на нарушения.
Вероятно точно в онази статистика е описан и пистолетът на Венцислав Василев, който след три години по-късно е използван за убийството на съпругата му.
Притеснително често МВР „забравя" да прибере оръжията с изтекли разрешителни и въпреки трагедията в Лясковец, в системата все още има сериозни пробойни.
България се слави със сравнително рестриктивен режим за притежание на огнестрелно оръжие. Тези ограничения обаче най-често се свеждат до субективната преценка от служителите на КОС дали пълнолетният, психически здрав и неосъждан български гражданин има нужда от оръжие. След издаването на въпросното разрешение, то се подновява на пет години, когато отново се прави преценка за наличието на „основателна причина" притежанието на огнестрелно оръжие.
Да, в тази субективна процедура има достатъчно място за шуробаджанащина.
Показателен пример е убийството от май 2017 г. в кв. „Витоша", когато строителен предприемач разстреля двама свои бизнес партньори с пистолет с абсолютно изрядно разрешително.
Тогава вътрешният министър Валентин Радев „обобщи", че цивилните граждани не трябвало изобщо да имат право на лично оръжие. Нужда от изпадане в подобни крайности няма. Но със сигурност има ясна необходимост от преосмисляне на концепцията за издаване на разрешителни, която в момента е изцяло в сивата зона на личната преценка на анонимни служители на МВР.
Разбира се, всички оръжия с изтекли разрешителни трябва да бъдат прибирани бързо и категорично. В противен случай, след година-две отново ще четем за поредната трагедия около „забравен" от МВР пистолет.