Не сме изкушени от нови заглавия, но властта отвори за нас лятното кино. Специални прожекции от 12 до 18 юли на сериала "Как да убием един доклад".
Серия първа
Министърът на правосъдието Диана Ковачева внася тихомълком предложение във Висшия съдебен съвет за дисциплинарното производство срещу съдия Мирослава Тодорова. Това става на 9 юли, понеделник - като извънредна точка в дневния ред на ВСС.
Предложението е било лично резюмирано от Ковачева на 12 юли - денят, в който Тодорова е уволнена. Така де, кой казва, че министърът на вътрешните работи кадрува в съдебната система? Кадрува си министърът на правосъдието.
В последвалите 4 дни Диана Ковачева сменя позицията си по случая с уволнението на Мирослава Тодорова точни четири пъти - и изненадващо пренасрочва и отменя, в крайна сметка, брифинг за чуждестранни журналисти в един и същи ден. А върхът на лицемерието й е третата позиция - че от това, което видяла, не се мери с еднакъв аршин.
Серия втора
В последвалите уволнението дни се надига гняв срещу ВСС - респективно се вадят кирливи ризи на съдиите. Не на МВР и прокуратурата. Властта привидно се разделя на два лагера - главно с изявлението на президента Росен Плевнелиев за активната гражданска позиция на Мирослава Тодорова и липсата на обективност при уволнението й.
Така държавният глава, както му е редът, се солидаризира с гнева на гражданското общество. Все така мълчи вицепрезидентът му Маргарита Попова, която ръководеше правосъдното министерство през повечето време, което разглежда негативният доклад на ЕК за правосъдието ни и вътрешния ред за периода 2007-2012 г.
Серия трета
По традиция части от мониторинговите доклади на ЕК- или съществените им констатации, изтичат по-рано. Така ударът е омекотен и обществото подготвено за лошата новина. Която, след като е дъвкана няколко дни, нито е новина, нито толкова лоша. Както каза министърът на вътрешните работи Цветан Цветано: "Има и добри моменти (в доклада)..."
Серия четвърта
В деня на обявяването на доклада, сиреч днес, 18 юли, властта се е подготвила отрано. Изфабрикувала е акция - т.е. новина. И жертва един от своите. Какво пък - в името на имиджа всичко е позволено.
От сутринта знаем, че е бил арестуван депутатът от ГЕРБ Димитър Аврамов. Стана курбан човекът, но какво да се прави - той е второстепен герой, от тия, дето имат по две-три реплики в сериала. Поискал 100 000 лева и 3000 декара земя. Малко е искал, явно не е от големите риби - и са го отсвирили. Не че някой беше разбрал, че ГЕРБ има депутат с такова име.
Всъщност, арестът се е случил снощи, но разгръщането на сюжета е днес. По обвинение, което сигурно ще бъде разклатено в съда - търговия с влияние, или ще получи условна присъда. Ако изобщо се стигне до присъда, всички вече ще сме забравили. (Така както забравихме за "захарната" акция срещу Гриша Ганчев и ще си я спомним когато обвинителният акт влезе в съда - и се поразклати. Още повече в контекста на приключилата проверка на митниците, показала, че фирмите на Ганчев нямат нарушения при вноса на захар.)
Освен Аврамов, има и други два ареста - на антимафиоти, изнудвали бизнесдама за пари. Вижте, не къде е, а в ГДБОП, любимата служба на Цветанов и Борисов. Смее ли някой да каже, че не удряме по "своите", а?
Така днес, в деня на доклада, първа новина в медиите вече е не докладът на ЕК, а арестуваният депутат от ГЕРБ и арестуваните антимафиоти. Целта е постигната. В очите на зрителите, слушателите и читателите, подхванатата от зори пиар акция е хванала дикиш.
В сутрешните блокове вече са поканили който трябва да коментира. През деня следват и ще следват нови изявления - на председателят на парламента Цецка Цачева, на видни лица от ПГ на ГЕРБ, на експерти и прочие. "Очистваме се!", казва Цветанов. Верно - докладът на ЕК действа като очистително.
Може би накрая и премиерът Бойко Борисов ще увенчае с подобаващо изявление тая какафония - преди да потекат финалните надписи.
И да падне таванът на лятното кино. Него ще го взриви мафията. Бездруго, според доклада на ЕК, тя е най-работещата институция в България.