Аполон на кладата

Ако живеехме в XI век, кметът на Созопол Панайот Рейзи и тамошните общински съветници щяха да бъдат изгорени живи на кладата от православните ни "отци" както навремето хиляди богомили - заради ерес, (манихейска или ква да е). Или да им избодат очите като в легендата за княз Владимир-Расате, разбунил езичниците-българи по време на голямата кръстилка на Борис.

Но, слава богу, Европа е затворила тази страница от християнската си история заедно със Светата инквизиция. И дано преди лятото бронзовата статуя на бог Аполон да се вдигне на входа на пристанището на Свети Кирик.

Напук на протеста на митрополит Йоаникий и сливенския епархийски съвет. Стига православните свещеници да не я унищожат както талибаните - статуите на Буда в Афганистан, които бяха малко по-стари от българската държава. Така със сигурност ще си гарантираме поне 30 секунди репортаж по CNN и Euronews. Съвършено безплатно.

Едни свети православни кокаля вече се намериха край Созопол, така че нека намери упокой възмущението на чернокапците. Туристите ще се откланят на реликвария в църквата "Свети Георги", където се пазят тези т. нар. мощи на Йоан Предтеча, ще пуснат там левове и евро за дарения, ще купят свещи и някоя иконка и дрънкулка, после ще седнат на пристанището да пийнат, хапнат и се кефят на бронзовия Аполон. (Който, надявам се, да е не е някое кофти издание а ла Света София край Булбанк...)

Вино и история, нали това каза, че ще продаваме догодина вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков? В крайна сметка, Созопол се е наричал Аполония, а и фестивалът на изкуствата там е също "Аполония".

Ако ги нямаше древните гърци, вдигнали полиса, какъв Созопол щеше да има днес?

Верно, че от една друга гледна точка само бронзов Аполон му беше кусурът на презастроения Созопол, но какво пък - стига да е красива статуята, може да пооправи поне визуално някои дефекти на околния пейзаж.

Добре, че в Гърция православната църква не е решила да бъде така тесногръда като българските попове. Иначе досега да е анатемосала Партенона, мраморния Аполон от храма в Крит, който Швейцария върна преди време, и де що има езическо от древна Елада, което осигурява над 17 млн. туристи годишно и близо 1/5 от брутния вътрешен продукт...

Наред с православния Атон, морето, природата и добрите туристически услуги.

Ако иска догодина Симеон Дянков да продаваме туризъм, опакован във вино, история и поклонничество,  православната ни църква има нужда от реформатори-модернисти. Не знам кои и как ще са и откъде накъде ще почнат реформите, ако изобщо ги подхванат отнякъде, но БПЦ я запомняме все с неадекватни прояви, свързани с клеймосване.

Как едно нещо добро не се намери, за което като миряни да я похвалим?

Тази година се изцепиха с антигей отличията, раздадени от пловдивския митрополит Николай, и се стигна до искането да се учи вероучение в училищата. Ако така ще обръща езичниците в Христовата вяра през XXI век, горко й.

По-добре да помисли за заплатите на свещениците си. Или да отвори няколко кухни за бедни и/или стари хора.

#1 emo13 29.12.2010 в 20:40:20

Само не разбрах какво й е на Света София до Булбанк. Но иначе за първи път съм съгласен с този тип.

Новините

Най-четените