Трагедията с пожара във парижката катедрала "Нотр Дам" получи отзвук по целия свят. Особено силно обаче тя е повлияла на семейството на холивудската звезда и нейния съпруг - френския милиардер Франсоа Анри Пино.
Двамата обявиха, че ще дарят 100 млн. евро за възстановяването на щетите по катедралата "Нотр Дам", нанесени от огромния пожар. Номинираната за "Оскар" актриса и половинката й притежават имение в близост до емблематичната катедрала.
Богатата фамилия притежава редица световноизвестни модни марки и аукционната къща "Кристис". Съобщението за щедрото дарение идва броени часове след призива на френския президент Еманюел Макрон за събиране на средства за възстановяването на църквата. Във вторник сутрин ще бъде официално открита кампания за дарения.
56-годишният Пино заявил желанието си да помогне пред френско издание. Състоянието на баща му - Франсоа Пино на 82, се оценява на 37.3 млрд. долара.
По-рано Салма Хайек публикува в профила си в Instagram снимка на горящата "Нотр Дам", под която написа: "Подобно на много други хора, и аз съм шокирана и изпитвам тъга, гледайки как красотата на "Нотр Дам" се превръща в пепел. Обичам те, Париж!".
Обявиха наградите за журналистика Пулицър. Победител в най-престижната категория е вестникът Sun Sentinel, издаван във Флорида. Той е отличен в категория "Служба на обществото" заради отразяването на масовото убийство на деца от училището в град Паркланд, само на няколко километра от редакцията на вестника. Това е единствената категория, която носи златен медал, в допълнение към паричните награди, давани на другите носители.
Комисията, връчваща наградите Пулицър, отличи начина, по който вестника е направил обществено достояние отражението на трагедията върху града, което допринесло за дебатите за контрол върху оръжията в национален мащаб.
Proud that our South Florida Sun Sentinel has won the Pulitzer Prize in Public Service Reporting for our coverage in Parkland. #Pulitzer pic.twitter.com/fM5CH37qYr
— Phillip Valys (@PhilValys) 15 април 2019 г.
В категорията "Разследваща журналистика" наградата Пулицър беше връчена на вестник Los Angelis Times. Трима техни журналисти разкрили, че уважаван гинеколог от Университета на Южна Калифорния (USC) е насилвал сексуално десетки млади пациентки. Разследването на журналистите е довело до оставката на президента на университета.
Две от наградите - за журналистическа фотография и за международна журналистика - отидоха при информационната агенция Ройтерс. 11 снимки от премеждията на мигрантите от Латинска Америка по пътия им към САЩ донесоха наградата за фотограция.
MORE: Reuters wins Pulitzer Prize for breaking news photography of migrants on the U.S. border pic.twitter.com/isr8OZGRAm
— Reuters Top News (@Reuters) 15 април 2019 г.
Разследването на двамата репортери на Ройтерс Ва Лоне и Каяо Со О за Ройтерс и Асошиейтед прес върху убийството на 10 мюсюлмани в Мианмар, извършено от службите за сигурност и будистки милиции, доведе до наградата за международна журналистика.
Двамата репортери бяха задържани от местните власти заради работата си и все още са в ареста в азиатската държава.
Материали за американския президент Доналд Тръмп донесоха Пулицър и на журналисти от Wall Street Journal и New York Times.
Журналистите на Wall Street Journal бяха отличени за своето разследване, разкрило схема за плащания на пари, направени от Тръмп по време на предизборната му кампания, с цел да бъдат убедени жени, твърдящи, че са имали интимни връзки с него, да си мълчат.
New York Times беше награден за обяснителни репортажи за разследване за данъчните схеми на семейство Тръмп, помогнали на бащата на президента да прехвърли на децата си милиони долари, намалявайки до минимум данъците за наследство.
Покойната певица Арета Франклин също получи посмъртно почетна награда "Пулицър" за своя принос към американската музика и култура.
Наградите "Пулицър" са най-престижните награди за американска журналистика. Връчват се всяка година от 1917 г. насам като разпределението им се определя от 18-членна комисия, съставена от бивши лауреати на наградата, както и уважавани журналисти и преподаватели. Администрират се от Колумбийския университет в Ню Йорк, който е участвал в учредяването им.
И докато в САЩ медиите се вълнуват от престижните си награди, във Великобритания продължава манията около първото дете на принц Хари и Мегън Маркъл. И най-вече около това как точно ще се казва детето. И милиони лири се въртят в букмейкърските къщи по повода.
Съдейки по най-масовите залози, приемани от букмейкърска къща "Уилям Хил", най-много британци смятат, че детето ще е момиченце, а Даяна ще е едно от няколкото му имена, по името на майката на принца. Заради масовия наплив от залози, че детето ще е момиченце от букмейкърската къща са преустановили временно приемането на залози по темата.
Колкото до имената - начело в букмейкърската листа е Даяна. Следват Виктория, Алис, Грейс и Елизабет. Най-популярните предположения за име на момченце са Албърт, Артър и Джеймс.
Говорителят на "Уилям Хил" Рупърт Адамс не крие изненадата си, че 80 процента от залозите са за името Даяна. Адамс преди е споделял съмнението си, че ако има дъщеря, принц Хари ще избере за първо име това на трагично загиналата си майка. "Има голям шанс обаче, ако бебето е момиченце, Даяна да е средното му наименование", казва говорителят.
Едно е сигурно обаче - какъвто и да е полът на детето, от Американската данъчна служба вече са му вдигнали мерника. Това е така заради двойното гражданство, което му се полага - британско и американско.
Когато един от родителите е американец, живял в САЩ пет години, като поне две от тях са след навършване на 14 години, бебето автоматично получава гражданство, каза Дейвид Трейтъл, основател на Америкън такс ритърнс, консултантска компания за американци, живеещи във Великобритания. Такъв е случаят с Меган, каза Трейтъл, допълвайки, че това е първият такъв случай в британското кралско семейство.
Това американско гражданство обаче носи и неотменното задължение за подаване на данъчна декларация в САЩ. Така от момента на раждане парите, депозирани в банки от кралската двойка, трябва надлежно да бъдат отчитани пред данъчните власти. Същото се отнася и за приходите, които детето би могло да получи от всякакви други ангажименти като договори за реклама или ако реши да последва стъпките на майка си на екрана като част от актьорската гилдия.
Данъчните ще искат всеки ценен подарък (на стойност над 100 хил. долара) от неамериканци за детето на Хари и Меган да бъде деклариран като актив. Подаръците за бебето преди раждане, които Меган Маркъл получи неотдавна в Ню Йорк, не трябва да бъдат декларирани, ако са подарени от американци, обяснява експертът.
Британското кралско семейство не може да се измъкне от американските данъчни задължения - невярна данъчна декларация би довела до сериозни глоби. Има обаче начин да се спестят тези главоболия на счетоводителите на кралската двойка - Меган може да се откаже от американското гражданство. Дори и да го направи обаче данъчните декларации за детето трябва да се подават, докато то навърши 18 години.
Междувременно израелската и холивудска актриса Гал Гадот, която спечели световна известност с ролята си на амазонска принцеса във филма "Жената чудо", ще пее на финала на песенния конкурс "Евровизия" за 2019 година, предаде ДПА.
Гадот ще участва в извънконкурсната програма наред с други изпълнители, които са предишни победители и участници в "Евровизия" от различни страни. По-известните от тях са Кончита Вурст, Елени Фурейра, Верка Сердючка, Манс Зелмерлоу, Дана Интернешънъл и Гали Атари.
Победителката в "Евровизия" 2018 - Нета Барзилай - също ще участва в концерта. Мениджърите на американската поп-звезда Мадона заявиха, че тя ще пее на тазгодишната "Евровизия", но това трябва да се потвърди от Европейския съвет за радио и телевизия.
Продажбата на билетите започва във вторник от 18.00 часа на израелския сайт Leaan ticket. Цената варира от 200 до 2000 шекела (50 - 500 евро). При първата вълна билетите са продадени за няколко минути. Най-евтините билети са за репетицията на полуфиналистите, а най-скъпите - за Зелената ВИП-зала за финала.
Конкурсът ще се излъчва от Израелската корпорация за радио и телевизия - Кан. В "Евровизия" 2019 участват изпълнители от 41 страни, като полуфиналите са на 14 и 16 май, а финалът е на 18 май в Експо-центъра на Тел Авив.