Велика сряда е в средата на Страстната седмица, наречена така, защото тогава Исус Христос изживява страданията и смърт. Това време предшества Възкресение Христово, най-големият християнски празник, въпреки че в масовото съзнание Рождество Христово се счита за най-важния ден за християните.
Влязъл тържествено в Йерусалим на Цветница, Господ прекарва последните си дни на земята. Всеки ден от Страстната седмица има своето значение и различни традиции - както църковни, така и народни.
На Велика сряда Църквата възспоменава две събития - разкаялата се грешница, която излива драгоценно миро върху Исус Христос - знак, че той скоро ще умре и ще бъде погребан, тъй като мъртвите евреи са били помазвани с миро, и предателството на Юда.
Юда, един от учениците, решава да продаде Исус Христос за тридесет сребърника - акт, превърнал се във вековете в символ на всички, предали приятели и вишестоящи, на всички измами и светотаства.
Финалът на това деяние е тъжен - предателят се разкайва и решава да сложи край на живота си.
Тази велика сряда Българската православна църква ще завърши ритуала по варенето на миро, който започна на Велики понеделник.
Мирото е свещеното олио, с което свещениците помазват вярващите при кръщене, миропомазание, елеосвещение е специални молитви. Миро не се вари всяка година, през последните 50 години това е ставало седем пъти.
Мирото се вари в голям казан, като се смесват светена вода, зехтин и вино, заедно с много билки. Съставките са близо 90. Ритуалът е много сложен, изпълнява се от най-малко седем свещеници като непрекъснато се произнасят молитви.
Миро се вари само в автокефалните православни църкви (самостоятелните), т.е. в Българската, Константинополската, Антиохийската, Руската, Сръбската, Румънската и Грузинската патриаршия, а останалите църкви получават миро от някоя от тях. Македонците например нямат право да варят миро.
Патриарх Неофит благославя драгоценното миро
Според народните традиции на Велика сряда децата берат големи китки здравец, които пазят до Разпети Петък, за да ги занесат в църквата на гроба Господен.
Днес приключва и голямото великденско чистене в къщата, символ не само на нуждата от подреден дом за празника, но и на очистената от грехове душа, готова да срещне Възкръсналия Спасител.