Испания пропусна да разгроми неузнаваемата Италия

Испания пропусна да разгроми неузнаваемата Италия Снимка: Getty Images

Испания победи Италия само с 1:0, макар че тотално надигра противника в голямото дерби от група "B" на Европейското първенство.

Автогол на Рикардо Калафиори през втората част се оказа единственото попадение в мача, който не предложи голям спектакъл, макар че сблъска два от традиционно най-силните отбори в Европа.

Преимуществото на испанците беше категорично и единствено стражът Джанлуиджи Донарума им попречи да спечелят с по-голям резултат, докато техният противник така и не създаде чисто положение.

Испания бързо показа намеренията си в мача и секунди след началото Педри стреля опасно с глава, а Донарума направи първото от общо седемте си спасявания.

Отборът на Луис де ла Фуенте контролираше средата на терена и натика италианците в тяхната половина, а "скуадрата" дълго време нямаше никакъв удар към вратата.

До почивката Донарума се намеси още няколко пъти, а Италия някак се размина със суха мрежа.

Лучано Спалети предприе двойна смяна на полувремето, но тя не помогна много и отборът му продължаваше да издиша при атаките на съперника.

В 55-ата минута Испания заслужено поведе, макар и с автогол.

Нико Уилямс центрира отляво, Мората опита да стреля с глава и след като Донарума отклони топката, тя се отби в крака на Калафиори, за да стигне до мрежата.

Доминацията на испанците продължи и много опасен удар на Ламин Ямал премина на сантиметри от гредата.

После и Нико Уилямс стреля от другия фланг, но нацели гредата.

В последната фаза от сблъсъка Италия опита да внесе някакво напрежение пред вратата на Унай Симон и успя да наложи някакъв натиск.

Но той не доведе до нищо и даже в добавеното време Донарума трябваше да прави още две спасявания.

За Испания това е втора победа в групата и тя гарантира класирането за елиминациите.

Италия остава на втората позиция с три точки, докато Албания и Хърватия имат по една.

В последния кръг "скуадра адзура" ще се изправи срещу Хърватия в мач, в който и равенството би трябвало да е достатъчно на момчетата на Лучано Спалети за продължаване напред.