Няколко идеи как да измислим ПИН код, различен от рождената ни дата, и да го запомним!

При получаване на всяка дебитна или кредитна карта всички картодържатели получават и нейния ПИН код, който представлява генериран на случаен принцип набор от 4 цифри.

Ето няколко съвета как да изберете труден за разгадаване ПИН код:

Избягвайте да използвате лесни за разбиране дати, като датата си на раждане, годината си на раждане или част от цифрите от вашето ЕГН. Ако избирате дата - заложете на някоя, която е важна само и единствено за вас, като първата среща с любимия човек - 12 март, например = 1203; датата на която сте сключили първата си голяма сделка - 25 октомври = 2510 и така нататък.

Избягвайте и годините на раждане на децата и съпрузите си - по-трудни са за разгадаване от вашата, но все пак не е невъзможно да се налучкат!

Сред лошите идеи се нареждат и ползването на четири еднакви цифри (както някои често правят с ПИН кодовете на телефоните си!) като 0000 или 2222 или 7777. Добра идея е да комбинирате или повторите цифра, например 8238 или 2388.

Не е особено добра идея е да използвате регистрационния номер на колата си, който - подобно на датите на раждане - също може лесно да бъде научен. Сред списъка с лоши идеи се нарежда и използването на пощенски код - отново е лесна за научаване информация.

Можете да измислите ПИН код, който да отговаря на фигура, например Г - 1236 или да използвате 3 числа по диагонала и да добавите 0, например: 3570.

Какъвто и ПИН да измислите за защитата на своята карта, не забравяйте да не го споделяте с никого, а ако случайно загубите кредитната или дебитната си карта Visa или тя бъде открадната - моментално позвънете на картовия център на банката издател, за да бъде блокираната сметката ви веднага!

И именно защото са случайни цифри, които човек трудно би запомнил, съветът е: винаги сменяйте ПИН кода на банковата си карта с такъв, който можете да запомните лесно.

Не съхранявайте ПИН кода и картата си Visa на едно и също място! Това е първото и най-важно правило, което е валидно за всякакви пароли, кодове и ПИН-ове на банкови карти. Да запишете ПИН кода на лист, който да поставите в портфейла си е гаранция, че в момента, в който недоброжелател се сдобие с него, ще има 100% достъп до вашите пари.

Ако решите да използвате приложение за съхранение на пароли, включително и за ПИН кодовете на картите ви - уверете се, че самото приложение също се заключва достатъчно сигурно.

Новините

Най-четените