Когато вежливостта срещне успеха: по-добрите навици на хората с житейски и професионални успехи

Последните години списъците от типа „10 неща, които успешните хора правят всеки ден" или „какво различава Бил Гейтс и Опра Уинфри от обикновените хора", както и „Дневните навици на истински успелите хора, които вероятно повечето от нас нямат" ни заливат отвсякъде и неизменно си задавам въпроса: защо като пример за успели хора се дават само и единствено мултимилионери, собственици или CEO-та на мултимилионни компании или холивудски звезди?

Защо нито веднъж не попаднах на името на някой Нобелов лауреат, на някой хуманитарист, на някой участвал в мироопазваща акция, на някой учител или университетски преподавател?

Защо „успех" стана синоним на „богатство"? След повече от десетилетие на ръководни постове в корпоративния свят, след осем години начело на собствена компания и след опита ми на обучител по етикет, имам моите наблюдения за това какво отличава някои хора от масата, как изглеждат впечатляващите лидери и кои са отличителни белези на тези, които си струва да бъдат давани за пример.

Успехът е относително понятие - за едни успехът се измерва с популярност и фенове, банкови сметки в швейцарски банки, с млада съпруга трофей или богат съпруг тип баровец, а за други с това да имат семейство, уютен дом, да могат да имат собствени деца или свободата да покоряват върхове, да плават през океани или да скачат с парашути.

Успехът може да означава да бъдем добри, да се грижим за семейството и близките си, да бъдем отговорени граждани, да бъдем висококвалифицирани професионалисти и да работим за подобряването на средата. Успех не е задължително равно на богатство.

Галантност и добри обноски - хората, които винаги се отличават и изпъкват са тези, които не изневеряват на доброто си възпитание и се отнасят с внимание към заобикалящите ги, независимо от повода и обстоятелствата. Добрите обноски не се купуват, а се придобиват.

Върху маниерите си човек работи цял живот, независимо от нивата на стрес или умора, възпитаният човек няма да повиши тон, независимо от социалното или финансовото си състояния - галантният човек няма да парадира с богатство и придобивки.

Дискретност - истински галантните хора не парадират. Истинският Дон Жуан няма да се хвали повсеместно със завоеванията си, а ще се отнася с уважение към жените по принцип, още повече към тези в личния си живот. Истински заможният човек е по-вероятно да извади дискретно своята Visa и да плати незабелязано сметката, вместо да цака банкноти на масата и на всеослушание да се пита как ще му върнат рестото от 100-левката.

Дрехите на истински елегантната дама не носят щампи и емблеми с логото на марки. Обувките на най-елегантните мъже също нямат видимо обозначение на бранд. Елегантността предполага знанието какво да се облече за всяка различна социална ситуация, така че човек да изглежда адекватно спрямо повода и позицията - както служебна, така и обществената, която заема.

Хигиена - на поведението, на ума и тялото - повечето хора, които отговарят на най-широко разпространената дефиниция на успешни се отличават с това, че се грижат внимателно за тялото си, спортуват, внимават с кого общуват и с кого се асоциират и не губят излишно време и енергия в клюки, а се съсредоточават в пълноценно общуване и комуникация.

Оказва се, че старата максима „здрав дух в здраво тяло" е напълно валидна, защото това са и хората, които рядко прекаляват с храна и алкохол и предпочитат разходка в планината, вместо часове около масата, още по-малко нощи, прекарани по задимени дискотеки.

Темите на разговор - израза „малките умове обсъждат хора, средните умове обсъждат предмети, а големите умове обсъждат идеи" е напълно валиден за различните типове хора като добре определя техните основни приоритети. Прекалено личните разговори е добре да бъдат оставени само за най-близките. Оплакването и негодуванието не събуждат симпатии в събеседниците, напротив.

Спокойният и равен тон, умерената усмивка и позитивната нагласа са добра предпоставка за приятен разговор, а темите може да варират от обществено важните към деня или седмицата, до скорошни преживявания, пътувания, прочетени книги или гледани спектакли или филми и дори до идеи и визия за бъдещето.

Уважение - не е задължително да харесвате всички, както и не е задължително всички вас да харесват. Желателно и силно препоръчително е обаче да се държите добре с хората, да бъдете вежливи и учтиви, както и да показвате уважение към по-възрастните и хората с повече опит от вас.

Това е валидно както в рамките на семейството, така и в работната среда. Вероятно сте забелязали, че по-успешните професионалисти успяват да контролират личните си впечатления и емоциите си, независимо от ситуацията и с кого им се налага да контактуват.

Лукс срещу необходимост, когато става дума за джаджи - за някои хора притежанието на последен модел смартфон е въпрос на социален статус, с който показват заможност.

За други притежанието на същото устройство е въпрос на необходимост, като този тип хора (за разлика от първите, които използват смарт устройствата си основно за разговори и приложения като Viber, What'sApp и евентуално постване на селфита в Instagram) използват предимствата на голямата памет, бързия процесор и т.н. за редица бизнес приложения, мобилно банкиране, резервация на хотели и самолетни билети - изобщо телефонът се превръща в естествено продължение на компютъра или лаптопа.

Познаване на средата - добрите професионалисти, които най-често определяме като успешни такива, познават детайлно индустрията, в която работят.

Но познаването на средата не е предимство само на хората от бизнеса - това касае всяка сфера от образованието до политиката, от здравеопазването до журналистиката - всички, които можем да назовем като положителен пример от която и да е сфера са хора, които са не просто отлични тесни професионалисти, но имат широк поглед към ситуацията, развитието на тяхната сфера и дори имат конкретна визия за бъдещо развитие.

Любопитство, интерес и непрестанно учене - никой не се ражда научен и никой никога не знае достатъчно - това е движещата сила на всички, които искат да напредват в професията си, да се развиват личностно или пък са любопитни и искат да учат нови и нови неща.

Това може да значи научаване на нов език, което може да се прави докато се пътува с градския транспорт с приложения като Duolingo или Momorise, да се чете книга - класическата хартиена, на kindle или дори на телефона. Може да се запишете на уроци по танго, рисуване или на кулинарен курс - не спирайте да учите.

Практичност - времето е най-ценният ресурс, затова всеки, който иска да разполага с повече свободно време, планира всяка минута предварително и знае какви услуги да използва, за да оптимизира ежедневието си. От приложения за управление на проекти, през календари до класическия тефтер - всичко е максимално разписано и разграфено.

Финансова отговорност и планиране на ресурсите - независимо от размера на месечната заплата, хората които знаят как да управляват парите си и имат добра финансова дисциплина винаги са по-успешни от прахосниците, които никога не знаят с колко пари разполагат.

Правилното менажиране на парите означава и правилно разпределение на средствата, способност регулярно да се отделят пари в спестовна сметка, както и правилното използване на дебитни и кредитни карти.

Познаването на различните банкови продукти също помага, така например притежателят на Visa може да разполага не само със средства, но и да планира по-големи покупки, пътувания на по-далечни дестинации и резервация на почивки в туристически курорти, едновременно като се възползва от специални отстъпки и намаления - т.е. да пести!

Поемане на отговорност - хората, които постигат целите си, обикновено освен да се трудят здраво успяват да направят и още нещо: носят отговорност за изборите си, за решенията си, за членовете на екипа си, дори за грешките и фаловете.

Напоследък е все по-модерно да се казва „случихме", вместо „направихме". Един отговорен към действията и решенията си човек никога няма да си позволи да се измъкне от отговорност, дори вербално ще се изразява ясно и категорично.

Умението да се поучиш от грешките си - единствено бездействието не води до нищо след себе си, действието води винаги до резултат. Ако резултатът е добър, значи има постигнат успех и това е чудесно! Ако резултатът е лош - тогава грешките по пътя са научени уроци, които ще доведат до нови успехи.

Новините

Най-четените