Българите често биваме подценявани като публика. Виждаме го особено много на телевизионния екран, където все още упорито се залага най-вече на сигурното, на това, за което се предполага, че ще е рейтингово.
"Но по този начин публиката не расте, няма експанзия, няма нови виждания", отбелязва Рене Карабаш - писател, сценарист, драматург, театрален режисьор и актриса. С други думи, човек, който е в такава близка връзка с изкуството, че можем да се доверим на наблюдението ѝ.
Заварваме Рене, докато тя работи по сценарий за нов български сериал. В центъра му ще бъдат поставени силни женски персонажи - такива, каквито в нашето сякаш все още крайно патриархално общество рядко се появяват на екрана.
Но това е нещо, което Карабаш се опитва да промени, докато същевременно възпитава публиката и ѝ предлага нови идеи. Прави го и с книгите си, особено с романа "Остайница" (2018 г.), спечелил наградата "Елиас Канети" и номиниран за Роман на годината от Национален дарителски фонд "13 века България".
Ето защо тя е перфектен гост на подкаста ни "Първа страница" в една от най-литературните седмици на годината - тази на Пролетния базар на книгата в София, която продължава до тази неделя.
Защото Рене Карабаш - с оглед на всичките ѝ творчески занимания, които изброихме - безспорно е пример за човек на изкуството, но и за изкуството в човека. За всичко това си говорихме в епизода, който може да чуете тук:
Както самата Рене се шегува, в предаването "Последният печели" е имало въпрос "Рене Карабаш мъж ли е, или жена?". Зад псевдонима се крие Ирена Иванова, един от най-изявените млади гласове на българската литературна сцена.
Първите си големи отличия - за най-добра актриса - получава за ролята си във филма "Безбог", а след това идва и литературното признание. Отвъд "Остайница", читателите са се срещали с нея в стихосбирките "Хълбоци и Пеперуди" и "Братовчедката на Зорбас", както и в книгата-писмо "Писма на Омар до бъдещата му съпруга".
Тези срещи се случват в една реалност, в която все още по някакъв начин има неравнопоставеност между мъжете и жените писатели в България.
Карабаш ни казва, че за себе си не го усеща - повечето мъже автори приемат писането ѝ за "мъжко, двуполово, андрогинно", но все пак посочва, че има по-малко жени писателки, чиито творби се купуват от мъже.
Неслучайно всеки път, когато я карат да посочи свои любими автори, изброява имената на великолепни български писателки като Иванка Могилска, Яна Букова, Йорданка Белева, Здравка Евтимова и др. Освен че е част от тази промяна, се опитва да помага повече читатели да достигат до творчеството и на други талантливи жени.
В "Първа страница" Рене ни превежда от първия си досег до книгите - със заглавия като "Морският ястреб", "Пипи Дългото чорапче" и "Под игото", през любимия Хулио Кортасар до последната книга, която е прочела - "Атлас на мъглявите континенти" на Ихсан Октай Анар.
В подкаста ще получите и пръв поглед и към следващите ѝ проекти. Освен сериала, по чийто сценарий работи, тя планира моноспектакъл и дори своеобразно продължение на "Писмата на Омар...".
Но това, което е на фокус, е следващият ѝ роман, който - дали се шегува, или не - според нея може да доведе до това да бъде анатемосана от Църквата. Но да се надяваме, че това няма да се случи.
Дотогава може да ѝ пишете писма - но не съобщения в социалните мрежи, нито дори имейли, а истински, хартиени писма - и да я слушате в "Първа страница". А ако ви е по-удобно, направете го в Spotify:
Вече във втората си година "Първа страница", общ проект на Webcafe.bg и "С книги под завивките", ще продължи да ви среща с интересни личности от различни сфери, за да ви разказва за житейския и творческия им път, успехите и преодолените препятствия и книгите в живота им.
Абонирайте се за подкаста в някоя от платформите за слушане на подкасти, за да разбирате първи при появата на всеки нов епизод - веднъж на две седмици:
И кажете на приятели!