Вафла за всяка уста?

В четвъртък вечерта ЦСКА посреща скромния словенски Мура в мач-реванш от Втори квалификационен кръг за Лига Европа, след като първата среща преди седмица завърши 0:0.

Българският клуб не защити традициите и името си и равенството не бе следствие от пропуснати от неговите футболисти положения, а даже напротив - словенците имаха реален шанс да реализират победен гол в края на срещата.

Представянето на ЦСКА под собственото им ниво е лесно за прощаване в този най-ранен етап от сезона и историята помни доста такива случаи, когато по-класният тим е завършвал с нулев хикс, а след това на собствен терен е взимал каквото му се полага.

Така през 2005 г. Левски дори загуби от словенския Публикум с 0:1, но бе категоричен в реванша и стартира похода си към четвъртфинал за тогавашната Купа на УЕФА.

Надяваме се, че утре "червените" ще постигнат нещо подобно, окрилени от своята публика, и ще отстранят клуба, носещ име на река, което обаче в България свързваме с вафла, кръстена на иглолистно дърво.

Настоящият НД ("ногометно дружство" - "футболно дружество") Мура е основан през 2005 г. и въпреки че наследява цветовете, емблемата и привържениците на създадения през 1924 и фалирал през 2004 година НК ("ногометни клуб") Мура, не е легитимиран от местната федерация за негов правоприемник.

В тази ситуация НД Мура се води отбор със седемгодишно съществуване и почти никакви успехи.

Естествено, феновете не са съгласни с това и държат на Купата на Словения от 1995, която е и единственият голям трофей в историята на клуба от Мурска Собота.

След него се нареждат двете втори места в Първа ногометна лига (1994 и 1998), даващи им основание да смятат своя любим клуб за един от грандовете в страната.

След гибелта на онази Мура, която не получи професионален лиценз през 2004, новата трябваше да извърви обратно трънливия път от Трета дивизия до елита. Още в първия си сезон там (2005/06), подкрепян на стадион "Фазанерия" от невижданата за местната "В" група публика от 2-3 хиляди зрители, отборът успява да се класира на първо място.

Следват обаче цели пет години във Втора лига, до пролетта на 2011, когато "черно-белите" завършват на... четвърто място. Строгото, но справедливо управление на федерацията (ало, БФС, четете ли!) по отношение на лицензите обаче този път е в тяхна полза - никой от първите три клуба в класирането Алуминий, Интерблок и Дравиня, не получава право да се състезава в елита, и от това "намазва" Мура.

Въпреки еуфорията от завръщането, завладяла малкия (не и за словенските стандарти) 12-хиляден град на кръстопътя между Австрия, Унгария и Хърватия, никой не очаква подвизи от Мура в Първа лига.

Необременени от прекомерни надежди, възпитаниците на бившия национал Анте Шимунджа обаче героично завършиха на трета позиция след грандовете Марибор и Олимпия (Любляна) и получиха право да играят в Лига Европа. Треньорът пък бе поканен да се изкачи в професионалната йерархия, оглавявайки австрийския ГАК, и бе наследен на поста си от сегашния наставник Фери Цифер.

Начело с него Мура вече поднесе една изненада, отстранявайки в Първи квалификационен кръг мултинационалната селекция на многократно по-богатия азерски Баку.

Тогава "черно-белите" също стартираха с нулево равенство, но като гост в столицата на Азербайджан, а на "Фазанерия"-та се наложиха с 2:0 с голове на хърватския нападател Мате Етерович и босненския Нусмир Фаич. Именно те двамата са основните козове в атака, като през миналия сезон високият 191 сантиметра Фаич е отбелязал 20 гола, а Етерович - 8.

Те са и единствените чужденци в състава на Цифер, което е показателно за неблагоприятното финансово състояние на клуба, който отново изпитва сериозни затруднения. Елиминирането на Баку бе равностойно на истински подвиг, като красноречиво за това говори фактът, че футболистите бяха принудени сами да си платят визите за Азербайджан!

Безпаричието обаче не нарушава доброто настроение и желанието за игра на симпатичните словенци, които днес пристигнаха в София.

Лидер на техния отбор е 35-годишният ветеран Фабиан Чипот, който е юноша на клуба и след дълги странствания къде ли не през 2011 г. се завърна в родния си клуб. Защитникът има и 25 мача за националния отбор на Словения.

Друго познато име е левият бек Юре Травнер, който през есента на 2011 игра в Лудогорец, но не можа да се наложи при бъдещия шампион на България и премина в Мура. Бившият бранител на английския Уотфорд и шотландския Сейнт Мирън обаче дори не влезе в групата за първия мач с ЦСКА и едва ли ще го видим на терена на "Васил Левски" в четвъртък.

Както личи и от началната страница на официалния сайт на словенския съперник на "червените", основната тръпка там е предстоящото в неделя "Прекмурско дерби" (дербито на областта Прекмурие, която се намира от двете страни на река Мура) с шампиона Марибор.

Дано ЦСКА да даде възможност на "черно-белите" да се съсредоточат върху предстоящия сблъсък и Мура да се окаже "вафла за тяхната уста".

А ако нещо се обърка, то много привържениците на Левски ще бъдат доволни, тъй като ще са намерили своя еквивалент на познатата до болка Олимпия, за който да пеят на вечния си враг.

Новините

Най-четените