Жорди Кройф за живота и футбола в Китай: Понякога ме е страх да си купя сладки

Жорди Кройф бил доста любопитен след първото обаждане от Азия.

"Китай? Уау. Какво да очаквам. Много неща ме изненадаха позитивно, за други ги очаква дълъг път", казва синът на легендата Йохан Кройф.

В треньорската професия му потръгна в необятната страна. 15 точки, спечелени от Чонгкинг Лифан в последните 9 кръга, помогнаха на тима да се задържи в Суперлигата по голова разлика.

Новата кампания започва през уикенда, а бившият играч на Манчестър Юнайтед ще има възможност да се срещне с Маруан Фелайни и Муса Дембеле, които също започват китайска авантюра.

Почти никой не говори английски

45-годишният холандец направи кариера, която премина през родината му, Испания, Англия, Украйна и Малта. Като спортен директор прекара две години в кипърския АЕК Ларнака и пет в израелския Макаби Тел Авив, където работи и като мениджър, преди да си вземе почивка през миналата година.

Но Китай все още е непозната територия за него, а езиковата бариера прави нещата още по-трудни. В Чонгкинг Лифан има трима бразилци, а останалите са китайци.

"Почти никой не говори английски и е наистина трудно. Работи се с четирима преводачи, така че трябва да се изразяваш кратко и ясно. Понякога влизат в употреба и жестовете, за да обясниш на играчите какво се иска от тях. В Европа може да се крещи към терена, но в Китай културата е по-различна, по-почтителна. Ако не са свикнали на нещо, не очаквайте да го правят", разказва Жорди.

Клубовете имат право на до четирима чужденци, а в групата за мачовете могат да попадат само трима. Но 12 от 16-те отбора в елита имат чуждестранни мениджъри, сред които Фабио Канаваро, Кике Санчес Флорес и Крис Коулман.

Фелайни е най-голямата звезда

Преминаването на Маруан Фелайни от Манчестър Юнайтед в  Шандонг Луненг бе трансферната бомба преди сезона и белгийският национал в момента е най-голямата звезда във футбола в азиатската държава. Договорът му е за три години, а от Шандонг, който завърши трети през миналата кампания, се надяват с негова помощ да вдигнат титлата.

"В Китай обичат големите имена и да привличат внимание. Ако на нас ни беше предложен Фелайни и имахме възможността да го взема, бих приел. Физически ще превъзхожда всички. В неговия отбор е и Грациано Пеле - още един здрав играч, така че очаквам да играят доста директен футбол. Сигурен съм, че Маруан ще се забавлява и ще бележи много голове."

Той обаче трябва да се приспособи към дългите пътувания - някои от тях по 3-4 часа със самолет.

Бъдещето

Китай си поставя изключително амбициозни цели във футбола. Цялата държавна машина след спорта и окуражава големите компании и бизнесмени да инвестират в него. Мечтата на държавниците е един ден страната да е домакин на Световно първенство. Работи се и за създаването на силен национален отбор, като се привличат чуждестранни специалисти, които да работят в школите на местните клубове и да им предават добрия европейски опит. Жорди Кройф вярва, че не след толкова много време Китай ще е сила във футбола.

"Ако продължават с тези инвестиции, няма да е учудващо до 10-15 години да са фактор. Но процесът ще е дълъг, защото, въпреки че имат толкова много бройно население, откриването на таланти не е лесно. Футболистите се изграждат на 8, а не на 15."

Градът

Макар и значително по-малък от Шанхай и Пекин, Чонгкинг

е внушителен за нашите разбирания. Има население от 30 млн. души, което живее на територия колкото големината на Австрия. Кройф още не е успял да опознае града, но му прави впечатление, че във всички ресторанти около мястото, където живее, храната е много пикантна. "Толкова е люто всичко, че понякога се притеснявам да си взема сладки - да не би и те да са люти", казва Кройф.

Но е наясно, че трябва да се приспособи и да е отворен към новия свят, в който попадна. "Ако цял живот ядеш ябълки, няма как да знаеш какъв е вкусът на бананите", завършва той.

Новините

Най-четените