Как Челси може да победи Юнайтед

Франк Лампард може да се окаже козът на Челси срещу Юнайтед Снимка: Getty Images
Франк Лампард може да се окаже козът на Челси срещу Юнайтед

Позволявам си да дам пет съвета на Карло Анчелоти преди мача с Манчестър Юнайтед, които могат да му осигурят успех в Шампионската лига и да осигурят класирането на Челси, въпреки загубата с 0:1 в първия мач.

1. Връщане към схемата 4-3-3

Карло Анчелоти опита това срещу Уигън в събота и в първите 15 минути на мача схемата действаше много добре. Но след като Челси не успя да отбележи гол в първото полувреме, Анчелоти се върна към 4-4-2. В момента е много трудно да се прецени как ще постъпи Карло, но определено първата схема е много по-подходяща за играчите, с които разполага той. И ще му се наложи да прави странния избор измежду Торес и Дрогба. А и Дидие не е в най-добрата си форма, но това важи и за Фернандо.

2. Затваряне на Рууни

Това е пряко свързано с първата мярка - трима полузащитници могат да затворят пространствата, в които обикновено оперира Рууни. А и Есиен може да поема персонално Уейн, когато той успее да стигне на около 30 метра от вратата на Челси. В резултат на това решение топката ще стига много по-рядко до Рууни в сравнение с първия мач, когато точно Уейн задаваше темпото на игра с пасовете, които даваше на съотборниците си. А от това дойде и численото превъзходство на Юнайтед в средата на терена, което се оказа решаващо за победата. Ако Челси успее да осъществи това, мачът ще тръгне много интересно.

3. По-бързо придвижване на топката

Това е един от основните проблеми на Челси. Когато тимът не играе твърде уверено, какъвто е случаят в момента, играчите на Карло си подават топката твърде бавно, а това винаги улеснява противника. На "Стамфорд Бридж" Рио Фърдинанд и Неманя Видич се възползваха по отличен начин от това.

Играчите на Челси трябва да намерят начин да организират контрите си по-бързо, а това означава топката да стига максимално бързо до Дрогба (ако играе) и след това скоростта е решаваща.

4. Свобода за Лампард

Видно е, че Челси не използва по най-добрия начин Франк Лампард. Той е част от двойката централни полузащитници на тима и в момента това нулира възможността му да бележи голове. В атакуващ план това решение просто е безсмислено.

Анчелоти трябва да освободи Лампард да атакува, когато Челси тръгне с топката напред. Фърдинанд и Видич може и да се справят с преките си съперници, но точно Лампард ще им дойде вповече, ако се включи навреме в атаката.

5. Риск с Йоси Бенаюн

След като не беше играл почти седем месеца, в събота Йоси записа полезни 45 минути на терена. А той все още не се е наложил в тима и със сигурност може да предложи нещо различно срещу Юнайтед. В момента в Челси няма друг футболист, който да играе толкова бързо и вдъхновено. Ако бъде поставен в дясната част на атаката на Челси, Йоси може да успее да изненада защитата на сър Алекс. Стига наистина да е в добра форма.